Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały?

sposób na przetłuszczające się włosy

Jednym z najczęściej występujących problemów związanych z włosami jest ich nadmierne przetłuszczanie się. Zdarza się, że mimo dokładnej pielęgnacji mającej wydłużyć świeżość włosów, te i tak potrzebują częstego mycia. Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały? Jak zaradzić temu problemowi i pozbyć się go na dłuższy czas?

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Pierwszym, co trzeba zrozumieć przy przetłuszczających się włosach to fakt, że jest to wynik nadmiernej produkcji sebum. Zbiera się ono na skórze głowy i stopniowo pokrywa włosy od ich nasady aż do końca. Proces ten jest normalny i dotyczy każdego człowieka, jednakże czasami potrafi być uciążliwy, jeśli rozwija się bardzo szybko. Co może być tego powodem?

Wbrew pozorom najczęściej chodzi o to, że skóra głowy jest przesuszona. To właśnie dlatego chce się chronić przed czynnikami zewnętrznymi i produkuje jak największą ilość sebum, żeby powstała swego rodzaju okluzja. Innym powodem mogą być stałe, cykliczne tarcia skóry głowy bądź nadmierne jej nagrzewanie – podrażnienie sprawia, że ilość sebum wzrasta.

Co zrobić, jeśli włosy się przetłuszczają?

Jak poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami? Niestety nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Sposobów jest wiele, więc należy wybrać te z nich, które mogą okazać się najskuteczniejsze. Niektóre dostępne są na wyciągniecie ręki, po inne trzeba wybrać się do sklepu. Które metody na przetłuszczające się włosy są najczęściej stosowane?

Naturalne metody na przetłuszczające się włosy

Naturalne metody to te, które najczęściej są pierwszą myślą przy problemie z nadprodukcją sebum. Są łatwo dostępne i nie stanowią większej ingerencji w zdrowie człowieka. Rzadko kiedy występują przy nich alergie czy jakiekolwiek inne komplikacje. Wyróżnia się m.in.:

  1. glutek lniany, który jest niezawodny przy nawilżaniu skóry głowy;
  2. żel aloesowy ma podobne zastosowanie do glutka – aloes to jeden z najlepszych sposobów na nawilżenie;
  3. glinki w proszku, z których można zrobić kilkuminutową maskę albo wykorzystać je jak suchy szampon, który wchłonie nadmiar sebum.

Odpowiednie produkty dla przetłuszczających się włosów

Są pewne produkty, które mogą pomóc zredukować nadprodukcję sebum. Kluczem do sukcesu w ich przypadku jest regularność – rzadko kiedy ich pojedyncze zastosowanie daje długotrwałe efekty. Do tego typu produktów można zaliczyć:

  1. peeling enzymatyczny, który wykonywany raz w tygodniu dobrze radzi sobie z problemem przetłuszczających się włosów;
  2. szampon o lekkiej mocy, ponieważ jest on delikatny dla skóry głowy i nie wysusza jej;
  3. wcierki do skóry głowy, których zadaniem jest przedłużyć świeżość włosów i nadać im objętość.

Codzienne nawyki przy przetłuszczających się włosach

Codzienna pielęgnacja jest bardzo ważna przy zapobieganiu nadprodukcji sebum. Składają się na nią stosowane produkty, a także wykonywane czynności. Niestety dużo osób ma nieodpowiednie nawyki, które czynią więcej szkody niż pożytku, a nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Na co zwrócić uwagę, żeby poprawić kondycję skóry głowy?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie ręcznika oraz o tym, że trzeba za jego pomocą odsączać wodę z włosów. Pocieranie ich wzmaga problem przetłuszczania się. Poza tym lepiej jest suszyć włosy chłodnym nawiewem, ponieważ gorące powietrze może wpłynąć negatywnie na skórę głowy. W przypadku nakładania odżywki na włosy najlepiej robić to od poziomu ucha w dół – inaczej można osiągnąć efekt przeciążonych, tłustych włosów. Ostatecznie dobrze jest przed snem wysuszyć włosy, jeśli myje się je na noc, a następnie zapleść je w luźny warkocz, dać włosy za ramę łóżka albo związać je.