Jak usunąć wągry — sposoby na pozbycie się zaskórników

jak usunąć wągry

Wągry na twarzy i ciele to nie tylko defekt kosmetyczny. Jest to objaw schorzenia dermatologicznego. Wbrew błędnym opiniom, nie są przeznaczone tylko dla nastolatek w okresie dojrzewania. Dowiemy się jak usunąć wągry oraz czy można im zapobiec.

Czym są wągry?

Wągry to wysypki, które pojawiają się na skórze. Są one objawem schorzenia zwanego trądzikiem. Trądzik jest spowodowany stanem zapalnym skóry, któremu towarzyszy zatkanie kanalików łojowych. Jednak również trądzik często ma podłoże w problemach fizjologicznych.

Trądzik w dermatologii nazywany jest zaskórnikami, z których znane są dwa gatunki. Czarne plamy to otwarte zaskórniki. Łój gęstnieje i ciemnieje. Istnieją różne punkty widzenia na temat przyczyny powstawania przebarwień:

 • Reakcja chemiczna — utlenianie sebum;
 • Zanieczyszczenie zewnętrzne;
 • Narażenie na działanie melaniny.

Zamknięte zaskórniki nie mają wyjścia, chociaż nie można ich nazwać całkowicie podskórnymi. Mają biały kolor i bardziej miękką (czasem płynną) konsystencję.

Trądzik występuje na plecach, klatce piersiowej i twarzy. Szczególnie dotknięty jest obszar T, czyli broda, nos i czoło.

Wągry — klasyfikacja

Dermatolodzy wyróżniają trzy formy choroby:

 • Forma łagodna — formacje komedonalne. To są bezpośrednio czarne kropki.
 • Postać umiarkowana — formacje grudkowo-krostkowe. W zatkanych porach pojawia się ropa i tworzą się guzki.
 • Ciężką postacią są formacje podskórne. Są one najtrudniejsze do pozbycia się, a bez odpowiedniego leczenia mogą pozostawić na skórze blizny.

Postać choroby klasyfikuje się również w zależności od stopnia rozprzestrzenienia. Przy pierwszym stopniu zaawansowania zmiany krostkowe obserwuje się w jednym lub dwóch obszarach twarzy. W drugim etapie wągry obejmują ciało i pojawiają się samotne grudki. W trzecim etapie wysypka jest reprezentowana głównie przez grudki i krostki. Czwarte stadium charakteryzuje się bolesnymi podskórnymi guzkami i bliznami.

Przyczyny

Zapalenie skóry dające te nieprzyjemne objawy jest wywołane przez dwie grupy czynników — dermatologiczne i endokrynologiczne. Pierwsza związana jest z nadmiernym wzrostem męskich hormonów androgenów (zwłaszcza testosteronu). Dlatego też pojawia się trądzik na twarzy i ciele:

 • W okresie dojrzewania;
 • Przed miesiączką;
 • W czasie ciąży;
 • Po aborcji;
 • W chorobach, którym towarzyszy hiperandrogenizm (np. zespół policystycznych jajników).

Do przyczyn dermatologicznych należą hiperkeratoza (nieprawidłowe przyspieszenie podziału zrogowaciałych komórek skóry) oraz hipersekrecja gruczołów łojowych. Kosmetyki o ciężkiej konsystencji mogą zatykać pory.

Można sprowokować nowe wągry, jeśli pozbędziesz się starych, wyciskając je. Do rany może dostać się infekcja, która spowoduje stan zapalny skóry. Wysypka szybko rozprzestrzenia się na dużym obszarze.

Jak usunąć wągry — sposoby na pozbycie się zaskórników

Wągry to tylko objaw, więc samo pozbycie się wysypki nie wystarczy. Pierwszym krokiem jest kompleksowe leczenie choroby, która je wywołała. Najczęściej jest to korekta tła hormonalnego. Jeśli natura trądziku jest dermatologiczna, pomogą następujące środki:

 • Eliminacja hiperkeratozy;
 • Normalizacja procesu złuszczania warstwy rogowej naskórka;
 • Hamowanie zwiększonej produkcji sebum;
 • Medyczne oczyszczanie skóry (w tym leczenie przeciwbakteryjne) w celu usunięcia stanu zapalnego;
 • Korekta struktury górnej warstwy naskórka w celu usunięcia blizn.

Pomocna jest zmiana zwykłego codziennego schematu pielęgnacji skóry twarzy i ciała, ponieważ zaskórniki są oznaką jego niskiej skuteczności. Być może trzeba będzie zrezygnować ze swoich zwykłych kosmetyków.

Jak szybko pozbyć się wągrów?

To pytanie często dręczy osoby, dla których zasadą jest nieskazitelny wygląd. Nagle pojawiające się pryszcze przed ważnym wydarzeniem (randka, rozmowa kwalifikacyjna, sesja zdjęciowa) to poważna irytacja, którą muszą szybko wyeliminować.

Dermatolodzy niestrudzenie powtarzają — wyciskanie pryszczy jest niedopuszczalne. Pozbycie się niechcianego defektu nadal nie przyniesie efektu. W miejsce pryszcza pojawi się brzydka rana.

Jedyne co można zrobić w domu to zmniejszyć stan zapalny, aby zredukować guzek i przyspieszyć jego gojenie:

 • Punktowo stosować sos-środki do skóry problematycznej;
 • Zrobić maseczkę z wyciągiem z drzewa herbacianego lub aloesu.

Nie próbuj pozbyć się czarnych plamek za pomocą nalewek lub niespecjalistycznych produktów. Może to spowodować uczulenie lub jeszcze większe zaczerwienienie.

Czy możliwe jest pozbycie się wągrów na zawsze?

Zwykle po okresie dojrzewania problem ten nie powinien wystąpić. Absolutnie nikomu nie udało się pozbyć ryzyka wystąpienia trądziku. Od czasu do czasu u każdego może wystąpić zaburzenie równowagi hormonalnej lub zwiększenie produkcji sebum.

Jedyną grupą osób, dla których problem jest niemal nie do pokonania, są osoby z trądzikiem pochodzenia genetycznego. Staranna pielęgnacja skóry i profilaktyka chorób endokrynologicznych pomagają zmniejszyć stopień uszkodzenia.