Niskie ciśnienie występuje rzadziej niż podwyższone. Niemniej jednak może być równie niebezpieczne. Dlatego warto wiedzieć, przy jakim niskim ciśnieniu wezwać pogotowie i czy jest to rzeczywiście koniecznie, a także jak sobie z nim radzić? Czasami objawy tej dolegliwością są bagatelizowane lub tłumaczone niewyspaniem się, przepracowaniem, jak również innymi czynnikami związanymi ze stylem życia. Jednak nieleczona hipotonia może doprowadzić do poważnych powikłań.
Kiedy mówi się o niskim ciśnieniu?
Za prawidłowe ciśnienie krwi przyjmuje się wartości w granicach 120-129/80-84 mm Hg. Przy czym u kobiet ciśnienie tętnicze może być nieco niższe niż u mężczyzn. Za graniczny wynik uznaje się 100/60 mm Hg. Wynik poniżej tego pułapu uważa się za niedociśnienie zwane również hipotonią. Ponadto część osób już na granicy bądź z niewielką różnicą może odczuwać objawy typowe dla niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Niestety często się zdarza, że takie symptomy są bagatelizowane. Jednak skutki nieleczenia niedociśnienia mogą być niebezpieczne dla całego organizmu. Dlatego dobrze jest obserwować swojej ciało i zgłaszać się do lekarza ze wszelkimi niepokojącymi dolegliwościami. Osoby ze stwierdzoną hipotonią mogą również zadawać sobie pytanie, przy jakim niskim ciśnieniu wezwać pogotowie? Odpowiadając na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę objawy towarzyszące, a także powód niedociśnienia.
Objawy niskiego ciśnienia krwi
Do głównych objawów świadczących o niedociśnieniu można zaliczyć m.in.:
- ogólne zmęczenie,
- ból głowy,
- drżenie rąk,
- marznięcie dłoni i stóp,
- mdłości,
- pogorszenie się sprawności fizycznej,
- senność,
- mroczki przed oczami,
- szumy uszne.
Dodatkowo hipotonii mogą towarzyszyć zaburzenia snu, uczucie lęku, a nawet depresja.
Przyczyny niskiego ciśnienia krwi
Przyczyny niskiego ciśnienia krwi mogą być różne. Jednak zazwyczaj dzieli się je na dwie grupy:
- Samoistne — niezwiązane ze stanem chorobowym. Niskie ciśnienie krwi może być dziedziczone i nie powodować większych dolegliwości ani nie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W taki przypadku wystarczy zmiana stylu życia i odpowiednia dieta.
- Związane ze stanem chorobowym — w taki przypadku niedociśnienie może świadczyć o poważniejszej chorobie m.in.:
- niedoczynność tarczycy,
- problemie z nerkami,
- chorobach serca,
- niskim poziomie sodu w organizmie,
- niedoborze płynów ustrojowych.
Oczywiście powodem niskiego ciśnienia krwi może być również wiek, znaczna utrata krwi lub odwodnienie. Dlatego zastanawiając się, kiedy przy niskim ciśnieniu wezwać pogotowie należy wziąć pod uwagę przyczynę jego wystąpienia.
Przy jakim niskim ciśnieniu wezwać pogotowie?
Zatem przy jakim niskim ciśnieniu wezwać pogotowie? Zazwyczaj nie ma potrzeby wzywania go wcale, gdyż objawy takie jak omdlenie, mdłości bądź szumy uszne nie zagrażają bezpośrednio życiu pacjenta. Chyba że podczas omdlenia doznało się urazu bądź niskie ciśnienie spowodowane jest nagłą utratą krwi np. w wyniku wypadku. Wtedy konieczne jest wezwanie karetki. Jednak w większości przypadków wystarczy konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Do czego może doprowadzić nieleczona hipotonia?
Nieleczona hipotonia nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji takich jak niedotlenienie organów wewnętrznych. Z tego powodu zawsze warto skonsultować niepokojące objawy z lekarzem. Jeżeli niedociśnieniu nie towarzyszą inne objawy i nie jest to skrajne niedociśnienie, to specjalista zazwyczaj zaleca jedynie zmianę diety i ruch. W przypadku bardzo niskiego ciśnienia, które stale utrzymuje się na tym samym poziomie, konieczne jest wprowadzenie środków farmakologicznych podnoszących ciśnienie tętnicze krwi. Również niskie ciśnienie wywołane innymi chorobami wymaga leczenia. Dlatego w każdym przypadku lekarz indywidualnie dobiera sposób leczenia i kontroluje jego powodzenie.
Dieta przy niedociśnieniu
Zmagając się z niskim ciśnieniem, bardzo ważna jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, który korzystnie wpływa na normalizację ciśnienia. W diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak:
- pełnoziarniste pieczywo,
- tłuste ryby,
- nabiał,
- orzechy,
- produkty kwaszone,
- sery,
- wędliny.
Można również nieznacznie zwiększyć ilość spożywanej soli, która ma właściwości podwyższające ciśnienie krwi. Co więcej, gdy objawy są na tyle uciążliwe, że można zacząć się zastanawiać, kiedy przy niskim ciśnieniu wezwać pogotowie to warto wypić kawę, czarną herbatę lub napój energetyczny, które podniosą ciśnienie, nie dopuszczając do pogorszenia się stanu.
Niedociśnienie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem
Jeżeli zaobserwuje się u siebie objawy wskazujące na niskie ciśnienie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. W większości przypadków wystarczy zmiana diety i stylu życia. Jednak czasami niskie ciśnienie może być oznaką poważniejszych chorób, które nieleczone mogą prowadzić do niebezpieczniejszych konsekwencji. Dlatego warto wsłuchiwać się w swój organizm i nie bagatelizować objawów przez niego wysyłanych.