Rybi zapach z pochwy – co warto wiedzieć?

rybi zapach z pochwy

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rybi zapach z pochwy przeważnie występuje w przypadku bakteryjnej infekcji pochwy – waginozy bakteryjnej. Należy zaznaczyć, że wspomniany nieprzyjemny zapach może nie być jedynym objawem tego zakażenia. Mogą bowiem dołączyć upławy w postaci białej wydzieliny z pochwy, pieczenie czy świąd

Objawy infekcji bakteryjnej pochwy oraz czynniki ryzyka

Objawy waginozy

Biała wydzielina z pochwy

Warto wiedzieć, że ginekolog w swoim gabinecie lekarskim powinien stwierdzić białą wydzielinę z pochwy. Będzie ona cechowała się jednorodną konsystencją, która pokrywającą ściany pochwy.

Rybi zapach z pochwy

Kolejnym objawem waginozy jest rybi zapach z pochwy. W najprostszym możliwym ujęciu jest to wydzielina z pochwy o bardzo charakterystycznym zapachem ryb. Należy jednak zaznaczyć, że zawiera ona stosunkowo mała ilość leukocytów.

Pozostałe objawy

Panie tylko w około 50% przypadków klinicznych zgłaszają takie objawy, jak: dolegliwości bólowe, świąd pochwy, podwyższona temperatura, uczucie zmęczenia czy osłabienia.

Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia

Niewłaściwa higiena okolic intymnych

Jest to czynnik, który może zdecydowanie zwiększyć nie tylko ryzyko ewentualnego zakażenia bakteriami beztlenowymi, ale również wspomnianego wcześniej nieprzyjemnego zapachu z pochwy. W przypadku nieodpowiedniej higieny okolic intymnych chodzi głównie o zabiegi irygacji pochwy. Panie bardzo często nie zdają sobie sprawy, ale może dojść do zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy. W rezultacie mogą rozwinąć się patogenne bakterie.

Pozostałe czynniki

Warto wiedzieć, że nie tylko nieprawidłowa higiena okolic intymnych jest czynnikiem zwiększonego ryzyka zakażenia. Wpływ mogą mieć także stosowane przez panie wkładki wewnątrzmaciczne, przebyte zabiegi ginekologiczne czy palenie papierosów.

Profilaktyka i wsparcie leczenia

Profilaktyka

Pieczenie, nadmierne upławy, ból czy świąd mogą zostać złagodzone za pomocą roztworu chlorowodorku benzydaminy. Powinien być stosowany podczas przemywania zewnętrznych narządów płciowych lub pod postacią irygacji pochwy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że środek ten wykazuje się działaniem przeciwbólowym, znieczulającym, antyseptycznym, przeciwzapalnym. Należy również zaznaczyć, że bardzo często rekomendowane są preparaty probiotyczne, których zadaniem jest pomoc w przywróceniu zarówno zrównoważonej flory bakteryjnej pochwy, jak i prawidłowego pH.

Wsparcie leczenia

Higiena okolic miejsc intymnych

Jak zostało już wspomniane wcześniej bardzo duże znaczenie w zapobieganiu nawrotom infekcji intymnych, a także niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu z pochwy będzie odgrywała właściwa higiena okolic miejsc intymnych. Nie można oczywiście zapomnieć o stosowaniu nieperfumowanych i delikatnych kosmetyków.

Ubiór i rekreacja

Panie nie powinny również zakładać obcisłych ubrań. Doskonałym przykładem może być bielizna wykonana ze sztucznych tkanin. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także zrezygnowanie na pewien czas z uczęszczania do sauny czy na basen.

Dieta

Zalecane jest zadbanie o zbilansowaną dietę i wprowadzenie do codziennego menu liściastych warzyw. Godny uwagi jest fakt, że przyczynią się one do utrzymania właściwego pH pochwy. Bardzo ważne będzie picie odpowiedniej ilości wody. Kobiety muszą pamiętać, aby pić przynajmniej 2 litry na dobę.

Czy rzęsistkowica wywołuje nieprzyjemny zapach?

Warto wiedzieć, że na nieprzyjemny zapach z pochwy wpływ mogą mieć rzęsistki pochwowe Trichomonas vaginalis. Są to pierwotniaki mikroskopijnych rozmiarów wywołujące rzęsistkowicę. Należy zaznaczyć, że do zakażenia nimi w zdecydowanej większości przypadków dochodzi drogą płciową, a także przez kontakt z wyschniętą wydzieliną nosiciela. Wystarczy, że kobieta będzie używała tej samej pościeli czy ręczników, co osoba zakażona. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniana choroba może przebiegać bezobjawowo. Wśród najczęstszych symptomów należy wymienić ból w podbrzuszu, świąd, bolesne parcie na pęcherz czy podrażnienie okolicy narządów płciowych.

Nie jest zalecane lekceważenie rzęsistkowicy. Jeżeli choroba będzie nieleczona, to może przyczynić się do niepłodności czy doprowadzić do bardzo poważnych powikłań ciążowych. Przykładami mogą być przedwczesne pęknięcie błon płodowych czy ryzyko poronienia. Rzęsistkowica jest jednak chorobą w pełni uleczalną. W jej przypadku musi zostać zastosowana właściwa farmakoterapia.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przyczyną rybiego zapachu z pochwy może być zapalenie narządów miednicy mniejszej. Stan zapalny będzie rozwijał się w rezultacie przeniesienia infekcji intymnej na jajniki oraz jajowody.