Zapach z pochwy czuć przez spodnie. Co to oznacza?

nieprzyjemny zapach z pochwy

Każda kobieta niezależnie od wieku może doświadczyć infekcji intymnych. Wydobywający się nieprzyjemny zapach z pochwy, który czuć przez spodnie może być sygnałem do natychmiastowej wizyty u specjalisty. Infekcje mogą zostać spowodowane niedostateczną higieną okolic intymnych, współżyciem bez zabezpieczenia, bądź korzystaniem z miejsc publicznych, jak ogólnodostępny basen, czy publiczne toalety. Niezależnie od przyczyny nie należy bagatelizować nieprzyjemnego zapachu z okolic pochwy. Jeśli dojdzie do tego swędzenie miejsc intymnych oraz zmiana konsystencji soków pochodzących z pochwy niezwłocznie należy skontaktować się z ginekologiem. 

Jak pachnie i wygląda prawidłowa wydzielina z miejsc intymnych?

Prawidłowy zapach pochodzący z okolic intymnych to taki, który jest neutralny, w pewnym stopniu bezwonny. Każda kobieta zna swój organizm najlepiej, dlatego określenie jednoznacznie zapachu wydzieliny nie jest możliwe. U każdej kobiety ten zapach będzie czuć inaczej. Prawidłowo wyglądająca wydzielina wydostająca się z pochwy charakteryzuje się białym bądź bezbarwnym kolorem o konsystencji żelowej, a w dotyku lepiej.

Zapachy z pochwy, które oznaczają infekcję

Znajomość prawidłowej wydzieliny jest niezbędna do określenia, czy infekcja ma miejsce, czy jednak nie. Głównie podczas zakażenia dochodzi swędzenie oraz jednoczesne pieczenie miejsc intymnych podczas czynności fizjologicznych. Każde zakażenie charakteryzuje się poszczególnymi objawami oraz indywidualnym przebiegiem. Do głównych czynników wpływających na nieprzyjemny zapach pochwy należy zaliczyć:

  • infekcje dróg intymnych,
  • nieprawidłowa dieta,
  • nieprawidłowa higiena osobista.

Aby mieć świadomość posiadania infekcji intymnych należy znać kilka z nich.

Rybi zapach z pochwy

Jest to najczęściej występująca infekcja miejsc intymnych. Charakteryzuje się bakteryjną infekcją pochwy. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest charakterystyczny rybi zapach. Czasami jednak ciężko to dostrzec, dlatego, jeśli skarżymy się na swędzenie, obszerny świąd oraz specyficzną białą wydzielinę, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia metody leczenia.

Kwaśny zapach z pochwy

Nieznacznie kwaśny zapach wydzielin z pochwy to naturalny element. Jest on spowodowany kwasem mlekowym znajdującym się w pochwie u każdej z kobiet. Jeśli jednak kwaśność większy swoją intensywność należy wziąć pod uwagę rozwój infekcji intymnych. Taka sytuacja może sygnalizować o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Zakażenie najczęściej objawia się po stosunku płciowym, a o jego powstaniu niezwłocznie należy poinformować specjalistę.

Zapach drożdży i piwa z pochwy

Jeśli z twojej pochwy wydobywa się zapach piwny, drożdżowy przypominający zapach chlebowy to prawdopodobnie mogą to być objawy grzybicy. Odpowiedzialne za rozwój zakażenia to grzyby Candida. Infekcji nie należy bagatelizować, ponieważ pozostawienie jej bez opieki ginekologa może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Zapach starego mięsa z pochwy

Wydzielający się nieprzyjemny zapach z pochwy przypominający zapach starego mięsa może sygnalizować zbyt rzadkie wymienianie tamponów, czy podpasek podczas okresu. Warunki, jakie panują w pochwie podczas miesiączki, czyli wilgoć bardzo sprzyja rozwijaniu się bakterii oraz rozkładowi tamponów. Takie zapachy powinny być lampką zapalną dla kobiet, które zapominają o systematyczności w wymianie tamponów.

Wymienione wyżej rodzaje infekcji intymnych to nie zawsze przyczyna nieprzyjemnego zapachu wydzielanego przez spodnie. Czasami jest to spowodowane złą dietą, bądź nieprawidłową higieną osobistą. Należy regularnie stosować odpowiednie środki do mycia miejsc intymnych, spożywać pełnowartościowe posiłki oraz mądrze korzystać z miejsc publicznych, jak toalety miejskie. Świadome dbanie o nasze narządy płciowe przyczyni się do zmniejszenia ryzyka występowania nieprzyjemnych zapachów z pochwy.