Co to jest Demiseksualizm i czym się charakteryzuje?

demiseksualizm

Demiseksualizm definiuje się przede wszystkim jako pociąg seksualny tylko do osób, z którymi łączy silna więź emocjonalna. Demiseksualiści często mają opinię bezdusznych, ponieważ tworzenie romantycznych związków zajmuje im dużo czasu.

Co to jest Demiseksualizm?

Demiseksualizm to przede wszystkim orientacja, w której osoba nie odczuwa pociągu seksualnego. Jednak wiele osób myli demiseksualność z całkowitym bezpłciowością. W rzeczywistości demiseksualność jest częścią spektrum ludzkiej seksualności; odnosi się do zainteresowań seksualnych danej osoby, ale nie do jej zdolności do funkcjonowania seksualnego.

Demiseksualiści to osoby, które nie są zainteresowane seksualnie innymi osobami bez znaczącego związku seksualnego. Nie są też obojętni na seksualność innych- innymi słowy rozumieją, że wszyscy ludzie są seksualnie zainteresowani innymi. Zamiast czuć się zagrożonym tą świadomością, demiseksualność często towarzyszy poczucie spokoju i zadowolenia. Inną różnicą między demiseksualność a prawdziwym celibatem jest to, że Demiseksualiści mogą nadal być seksualni, gdy są zakochani. W związku z tym miłość, którą odczuwają, często wzmaga ich pożądanie seksualne. Zakochani Demiseksualiści mogą doświadczać potężnej i euforycznej formy pociągu seksualnego, znanej jako bujny pociąg.

Czy się charakteryzuje Demiseksualizm?

Demiseksualny- Charakterystyczne cechy demiseksualne obejmują:

  • Więzi, relacje można nawiązać z przedstawicielami dowolnej płci czy też orientacji seksualnej.
  • W relacjach z innymi ludźmi najważniejsza jest przyjaźń, uczucia, działania i zachowanie, a fizyczność schodzi na dalszy plan.
  • Aseksualność, brak pociągu seksualnego do momentu powstania więzi emocjonalnej.
  • Nie jest możliwa tak zwana miłość od pierwszego wejrzenia.

Demiseksualizm a relacje z partnerem

Demiseksualizm to termin używany do opisania orientacji seksualnej, w której nikt nie odczuwa pociągu seksualnego do nikogo, chyba że rozwinął się silny związek emocjonalny. Ponadto termin ten może być używany do opisania osoby, której podstawowa tożsamość seksualna nie jest osobą heteroseksualną, gejem lub lesbijką. Chociaż termin „demiseksualność” dopiero niedawno zyskał popularność, istnieje już od dłuższego czasu jako opis neutralnej emocjonalnie orientacji seksualnej.

Aby dać wyobrażenie o tym, co oznacza Demiseksualizm, słowo „seksualność” w ten kontekst odnosi się do pociągu seksualnego lub pożądania seksualnego. Ponieważ w tym określeniu występuje przedrostek „seksualny”, oznacza to, że czyjaś tożsamość seksualna jest powiązana z seksualnością. Ponadto słowo „seksualność” oznacza również, że istnieją dwa rodzaje seksualności- seks i seksualność. Ta dwoistość wywodzi się z faktu, że Freud uważał, że każda osoba ma zarówno płeć, jak i element erotyczny w swojej seksualności. Dlatego oryginalna koncepcja Freuda dotycząca Erosa została później dopracowana w dziedzinie psychoanalizy i homoseksualizmu. Chociaż dziedziny te okazały się pomocne w zrozumieniu ludzkiej seksualności, warto zauważyć, że większość współczesnych psychologów nie konceptualizuje już tych powiązań między płcią a seksualnością.

Partnerzy demiseksualni mogą czuć, że osoby demiseksualne nie są nimi zainteresowane seksualnie i chcą jedynie przyjaźni lub innych aseksualnych związków. Jest to jednak błędne postrzeganie. Demiseksualiści mogą chcieć zbliżyć się po pewnym czasie bycia w „przyjaznym” związku. W rzeczywistości silniejsze więzi emocjonalne z większym prawdopodobieństwem przekształcą relacje w sferę łóżkową.

Demiseksualizm a aseksualizm

Związek często wydobywa z człowieka to, co najlepsze i najgorsze. Osoba może dorosnąć i stać się bardziej pewna siebie w związku lub może stać się uległa i potrzebująca. Niezależnie od tego, czy ktoś jest w związku, czy nie, powinien przede wszystkim wiedzieć, że nigdy nie jest sam; zawsze ma potencjał, by pokochać siebie. Istnieją ludzie, którzy nie są w stanie odczuwać pociągu seksualnego do innych. Można je nazwać „aseksualnością”, „demiseksualnością”. Chociaż ich pragnienia różnią się od pragnień osób, które odczuwają jedynie pociąg seksualny, napotykają wiele takich samych problemów w związkach.

Demiseksualiści to ludzie, którzy nie odczuwają pociągu seksualnego- takiego jak pociąg do części ciała, zapachu ciała lub cech fizycznych- bez odczuwania silnych emocji, takich jak nienawiść czy miłość. Innymi słowy, mogą odczuwać pociąg seksualny dopiero po odczuciu zainteresowania emocjonalnego. Podobnym terminem jest aseksualność, która odnosi się do kogoś bez pragnienia seksualnego. Chociaż aseksualność stała się w ostatnich latach bardziej akceptowana, nadal nie jest nauką ścisłą; jest jeszcze wiele do nauczenia się o tych uczuciach.

Demiseksualizm – Podsumowanie

Demiseksualizm jest stosunkowo nową koncepcją i odnosi się do braku napięcia seksualnego na początku związku. Fizyczny pociąg do demiseksualistów pojawia się tylko wtedy, gdy związek jest emocjonalnie intymny. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się emocje. Jeśli o to chodzi, drugi plan to tylko fizyczna miłość i związane z nią pragnienia. Demiseksualiści są po części aseksualni, a po części seksualni.