Świat oczami maluszka. Kiedy noworodki zaczynają widzieć?

kiedy noworodek zaczyna widziec

Zastanawiasz się, kiedy noworodki zaczynają widzieć? Gdy po dziewięciu miesiącach maleństwo w końcu się rodzi, otaczający go świat nieco go przytłacza. Mnóstwo bodźców oraz wrażeń skupia się wokół malca. W pierwszych dniach czy miesiącach jego świat sprowadza się jedynie do najbliższego otoczenia. Umysł noworodka dopiero przystosowuje się, a zmysły kształtują. Noworodek jest wręcz zagubiony. Prawdopodobnie wielu z nas zauważyło, że kontakt wzrokowy z niemowlęciem jest trudny. Poniżej przeanalizujemy w jaki sposób rozwija się wzrok dziecka. Jak noworodki widzą? Kiedy zaczynają rozróżniać kolory, kształty czy twarze domowników?

Pierwsze dni życia maluszka. Co widzi noworodek?

Po urodzeniu noworodek ma jeszcze nierozwiniętą plamkę żółtą oraz niedojrzały nerw wzrokowy, dlatego ostrość wzorku jest bardzo mała. W pierwszych dniach swojego życia noworodek zauważa tylko te przedmioty, które są w niedalekiej odległości, czyli około 20-30 cm od jego twarzy. Oznacza to, że dostrzega na przykład swoją mamę, która się pochyla nad swoim dzieckiem. Dodatkowo widziany przez niego obraz jest nieprzejrzysty, zamazany i rozlany. Tylko przez kilka sekund noworodek potrafi skupić swój wzrok na jednym przedmiocie.

Ponadto noworodki nie potrafią poruszać jeszcze gałkami ocznymi z uwagi na nierozwinięte mięśnie zewnątrzgałkowe. Malce zauważają obiekty znajdujące się z boku, lecz nie na wprost. To tak zwane widzenie peryferyjne. Z tego względu zabawki, grzechotki i zawieszki powinny być zamieszczane w łóżeczku czy wózku z boku. Dodatkowo najlepiej się sprawdzają się  zabawki o przeciwstawnych kolorach, na przykład biało-czarne.

Fikcją jest przeświadczenie, że obrazy widziane przez maluszki są odwrócone do góry nogami. Widziane obiekty są niewyraźne, a poza tym w pierwszych dniach życia mózg noworodka jeszcze sobie nie radzi z odwracaniem obrazu.

Uwagę noworodka przykuwają wyraziste kontury, kontrasty oraz powolny ruch. W brzuchu mamy, dziecko znajdowało się w totalnej ciemności, dlatego światło jest dla nich czymś nowym i nieznanym. Dlatego, aby zbytnio nie podrażniać oczu noworodka, oświetlenie pokoju powinno być spokojne i przytłumione. Podczas karmienia nocą dobrze się sprawdza lampka, która emituje delikatne, stonowane światło.

Dynamiczny rozwój wzroku dziecka

Wzrok dziecka rozwija się bardzo dynamicznie. Oto etapy wyostrzania się wzroku:

  • U 2-tygodnbiowego bobasa narząd wzroku jest bardzo słabo rozwinięty. Dziecko widzi nieostro, odróżnia ciemność od jasności.
  • W 6-8 tygodniu życia plamka żółta jest już dość rozwinięta, co pozwala niemowlęciu widzieć na wprost oraz nawiązywać kontakt wzrokowy ze swoimi rodzicami.
  • W 2-4 miesiącu malec już lepiej panuje nad swoimi gałkami ocznymi i jest bardziej świadomy. Dziecko potrafi obracać głową, aby przeglądnąć się dokładniej przedmiotom wokół siebie, które go zaciekawiły.
  • W 3 miesiącu życia maluch w końcu potrafi skupić uwagę na swoich rodzicach i podąża za nimi wzrokiem.
  • Przed ukończeniem 4 miesiąca dziecko odróżnia już kolory i koncertuje się na mniejszych obiektach. Może wodzić wzrokiem za przedmiotami oddalonymi nawet około 1 metr. Dodatkowo zaczyna obserwować i śledzić ruchy.
  • Pomiędzy 6 a 8 miesiącem ostrość widzianych obrazów jest prawie tak rozwinięta jak u dorosłej osoby.
  • W wieku 9-11 miesięcy dziecko zaczyna rozumieć do czego w ogóle służy narząd wzroku. Zatem potrafi śledzić wzrokiem spojrzenie dorosłego.
  • Roczne dziecko ma już właściwie rozwinięty narząd wzroku, a widziany obraz jest ostry.

Jak wspomagać rozwój wzroku dziecka? Czym dobrze jest bawić się z noworodkiem, kiedy zaczyna widzieć?

Poprzez zabawę i różne proste ćwiczenia można stymulować wzrok naszego malucha. Oto kilka porad:

  • Należy pamiętać o układaniu dziecka podczas karmienia w różnych pozycjach. Dodatkowo powinno się do niego przybliżać, gdy śpiewamy czy robimy miny.
  • Karuzela z pozytywką zawieszona nad łóżeczkiem.
  • Zabawy kartami z rysunkami oraz książeczkami w jaskrawych barwach.
  • Baloniki o wyrazistych kolorach przyczepione do łóżeczka dziecka.
  • Rozmieszczenie przy bokach łóżeczka stymulujących zabawek i lusterek, które będą zachęcać do obserwacji.

Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość bodźców stymulujących wzrok może być dla bobasa stresująca. Jeżeli dziecko staje się marudne i humorzaste, trzeba dać mu odpocząć chowając zabawki.

Co może zaniepokoić rodziców w rozwoju narządu wzroku.

Koniecznie należy udać się z wizytą do pediatry jeżeli:

  • zauważymy zeza po ukończeniu 11–12. miesiąca,
  • bobas wykazuje wrażliwość na światło,
  • miesięczny maluch nie potrafi skupić uwagi na obiektach ani twarzach rodziców,
  • oczy łzawią, a powieki są zaczerwienione,
  • dziecko nadmiernie mruga,
  • maluch sięga tylko po te zabawki znajdujące się na wprost.

Wzrok noworodka jest słaby. Po narodzinach dostrzega tylko te przedmioty znajdujące się w odległości 20-30 cm od twarzy, a więc może się skupić na swojej mamie przy karmieniu piersią. Co prawda dostrzega tylko kontury, nie szczegóły oraz łatwiej mu zauważać jaskrawe i kontrastowe kolory. Wraz z wiekiem wzrok malucha się dynamicznie rozwija. Dzięki właściwej stymulacji może szybko osiągnąć perfekcję. Należy bacznie obserwować dziecko, nie można przesadzać z bodźcami, ponieważ maluch stanie się marudny. Przy tym wszystkim należy bacznie obserwować bobasa, czy nie wykazuje jakiś niepokojących objawów w związku z rozwojem narządu wzorku. Wszelkie nieprawidłowości należy konsultować lekarzem.