Ćwiczenia na pylonie — jak wyglądają zajęcia Pole Dance?

pole dance

Pole Dance to harmonijny taniec wykonywany na metalowym słupie (pylonie). Jak wyglądają zajęcia Pole Dance? Trening łączy w sobie elementy akrobatyki, choreografii i gimnastyki. Ten kierunek nie wymaga silnego przygotowania fizycznego, wszystkie potrzebne umiejętności są przekazywane podczas regularnych treningów. Często jest mylony ze striptizem, ale w rzeczywistości nie ma między nimi nic wspólnego.

Różnice między pole dance a striptizem

W Pole Dance drążek lub pylon jest głównym elementem roboczym, sprzętem sportowym, na którym wykonuje się różne triki. W striptizie metalowa tyczka jest detalem dekoracyjnym, striptizerka tańczy obok niej, wykonując proste ruchy taneczne — nie wykonuje się tu skomplikowanych sztuczek.

Pole Dance to wymagający fizycznie taniec na pylonie, który śmiało można przypisać do sportu siłowego. Mogą to robić młode dziewczyny, kobiety w każdym wieku, a nawet dzieci. Przy okazji mężczyźni mogą też ćwiczyć na pylonie, by wykonywać elementy siłowe o większym stopniu skomplikowania.

Jak wyglądają zajęcia Pole Dance?

Z reguły zajęcia Pole Dance dla początkujących zaczynają się od rozgrzewki, aby zapobiec rozciąganiu i różnym kontuzjom. Dobry start sprawia, że trening na pylonie jest bezpieczny i efektywny, przygotowuje więzadła i mięśnie do obciążeń, skrętów. Następnie dopuszcza się możliwość rozpoczęcia wykonywania prostych elementów tanecznych. Gdy ciało jest dobrze rozgrzane, wykonuje się rozciąganie (statyczne i dynamiczne).

Elastyczność jest ważna przy wykonywaniu większości elementów na pylonie, dlatego rozciąganie jest na każdym treningu po rozgrzewce i na koniec zajęć. Na tak przygotowanym ciele wykonywane jest obciążenie siłowe. Wiele energii jest tu wydatkowane. Do wykonywania ciężkich trików w tańcu na parkiecie służy mata. Po obciążeniu siłowym trener wykonuje rozciąganie i rozgrzewkę.

Rekomendacje dla początkujących Pole Dance

Pylony treningowe są dynamiczne, wirujące i statyczne. Powszechne jest błędne przekonanie, że początkujący lepiej radzą sobie na pylonie wirującym. Dla początkujących zaleca się rozpoczęcie tańców na statycznym drążku. Jest to trudniejsze, ale przyspiesza postępy, wzmacnia i rozwija gorset mięśniowy. Kwestia wyboru ubrań na zajęcia Pole Dance również interesuje osoby początkujące. Tutaj wszystko jest dość proste. Na pierwszy trening nie potrzebujesz butów na wysokim obcasie i drogiego uniformu. Początkowo wystarczy koszulka, spodenki i skarpetki.

Następnie sama możesz określić, co chcesz nosić na treningi Pole Dance. Na pierwsze ćwiczenie nie trzeba przynosić magnezji (płynnej kredy poprawiającej przyczepność z kijem) ani rękawiczek. Wystarczy spróbować przyjść na lekcje dla początkujących i poćwiczyć, aby przekonać się, czy potrzebne są specjalne narzędzia, czy nie. Kiedy ręce mocno trzymają się pylonu bez niczego, rękawiczki i magnezja nie są potrzebne. Poza tym trener powie Ci, co byłoby najlepszym rozwiązaniem w Twoim konkretnym przypadku.

Dużym problemem dla początkujących są siniaki. Raczej nie obędzie się bez nich na pierwszym treningu. Przez jakiś czas będziesz musiała je znosić. Aby złagodzić dolegliwości i szybciej poprawić wygląd ciała, można stosować specjalne maści, takie jak Altacet, Arnica czy badjaga. Czas i cierpliwość pomogą w walce z siniakami.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem zajęć na pylonie sprawdzić swój stan zdrowia. Istnieje szereg chorób, z powodu których lekarz może nie dopuścić do ćwiczeń. Czyli trzeba skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli już mamy jakieś problemy zdrowotne.

Dlaczego każdy powinien spróbować swoich sił w klasie pylonowej?

Pole Dance sprawia, że nieustannie pracujesz nad sobą, swoim ciałem, wyostrzasz własne umiejętności, walczysz ze strachem i bólem. Trudno to nazwać wadą tego rodzaju tańca, bo jest cel, praca i zwycięstwa.

W treningu muzyka i ruch pozwalają się zrelaksować, rozładować negatywne i nerwowe napięcie. Na pylonie człowiek staje się bardziej zgrabny, sprawny i plastyczny, a także dużo pewniejszy siebie. Pole Dance to sztuka kontrolowania własnego ciała, które zawsze potrzebuje miłości i opieki. To lekkość i wytrzymałość, smukła sylwetka, którą otrzymuje się w nagrodę za wytrwałość i ciężką pracę na treningach.

Sport na pylonie to połączenie pożytecznego z przyjemnym. Ten pocisk służy jako symulator, który pozwala utrzymać ciało w tonie, schudnąć, aby zwiększyć siłę mięśni. Podczas treningu ciało dostaje świetne ćwiczenie na główne grupy mięśniowe, zwłaszcza plecy, ramiona i abs. Tancerze pylonu pracują w granicach swoich możliwości, ich mięśnie szybko się rozwijają, a ciało napina się i nabiera atrakcyjności.