Przebarwienia na zębach — jak pozbyć się problemu?

przebarwienia na zębach

Wiele osób zauważa u siebie tendencję do powstawania przebarwień na zębach. Najczęściej ich kolor zmienia się na żółty, a nawet brązowy. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą nam poradzić sobie z problemem. Jednak warto wiedzieć, jakie są powody powstawania przebarwień. Jak skutecznie z nimi walczyć? To nie takie trudne.

Przebarwienia na zębach — dlaczego powstają?

Przebarwienia na zębach mogą pojawić się u osób w każdym wieku, a powoduje je wiele czynników. Jednak na początku należy zaznaczyć, że każdy człowiek ma inny odcień szkliwa. U niektórych osób zęby naturalnie są śnieżnobiałe, a u innych będą miały żółtawą barwę. Ciekawy jest fakt, że im bielsze zęby tym szkliwo jest grubsze i mocniejsze. Z cienkim szkliwem i naturalnie ciemniejszym odcieniem zębów specjalista nie jest w stanie nic zrobić.

Przebarwienia na zębach niekiedy obejmują wszystkie zęby w jamie ustnej, czasami określony obszar, a nawet pojedyncze sztuki. Jakie mogą być przyczyny powstawania przebarwień?

  • dym papierosowy — osoby palące papierosy bardzo często zmagają się z przebarwieniami zębów. Najbardziej widoczne jest to na zębach znajdujących się z przodu szczęki.
  • produkty spożywcze — często określone produkty spożywcze mają wpływ na zmianę koloru zębów. Dzieje się tak, kiedy barwnik wnika w głąb szkliwa.
  • wypałnienia — wypełnienia w zębach bardzo często powodują zmianę ich kolorów. W takim przypadku przebarwienia pojawiają się na pojedynczych zębach
  • farmakoterapia — zażywanie niektórych leków często jest przyczyną pojawienia się przebarwień na zębach.

Jakie wyróżnia się rodzaje przebarwień?

Przebarwienia można podzielić na obszar, który obejmują. Jednak warto wiedzieć, że mogą mieć one różną barwę, która niekoniecznie będzie oznaczała odcień żółty. Jakie wyróżnia się rodzaje przebarwień?

  • żółte — najczęściej występujące przebarwienia mają odcień żółty. Zazwyczaj ten typ przebarwień można spotkać u palaczy. Powoduje go także często spożywana kurkuma. Zęby z wiekiem stają się coraz słabsze, a szkliwo cieńsze. W takim przypadku robią się żółte. Ponadto dzieje się tak również w sytuacji, kiedy w organizmie występują niedobory witamin.
  • białe — bardzo często występujące przebarwienia. Mogłoby się wydawać, że wiele osób chce mieć białe zęby. Jednak, kiedy tylko jeden zmienia barwę na biel, reszta jest wyraźnie ciemniejsza. Co ciekawe białe zęby mogą być sygnałem o zaczynającym się procesie próchniczym. Bardzo często zmiana koloru szkliwa na biały jest spowodowana urazem mechanicznym.
  • brązowe — nieczęsto występujące przebarwienia, często spowodowane próchnicą. Brązowy osad może pojawić się od nadmiaru kawy oraz herbaty, ponieważ te napoje mają silne barwniki. Duże ilości dymu tytoniowego również przyczyniają się do zmiany barwy szkliwa. Ciekawe jest to, że nadmiar żelaza w organizmie prowadzi do gwałtownego zaciemnienia zębów. Właśnie dlatego nie powinno się samodzielnie suplementować makro i mikroelementów. Najlepiej poradzić się specjalisty.

Jak radzić sobie z przebarwieniami zębów?

Przebarwienia na zębach można zlikwidować lub przynajmniej zmniejszyć. Warto zacząć od rezygnacji z papierosów. Dobrym pomysłem będzie zmniejszenie ilości pitej kawy czy herbaty w sytuacji, kiedy zęby robią się brązowe. Koniecznością jest stała kontrola dentystyczna i uzupełnianie ubytków czy usuwanie ewentualnej próchnicy. Takie działania sprawią, że dalszy proces zmian nie będzie kontynuowany. Jednak jak pozbyć się przebarwień?

Jednym z najpopularniejszych zabiegów na przebarwienia jest wybielanie zębów, Korzysta z niego wiele osób, jednak bardzo ważne jest to, aby zabieg wykonywać w gabinecie dentystycznym. Chociaż w sieci można znaleźć wiele sposobów na samodzielne wybielenie zębów, to nie warto z nich korzystać, ponieważ można sobie uszkodzić szkliwo.

Kolejnym sposobem na pozbycie się przebarwień na zębach jest wykonanie skalingu. To zabieg, który polega na dokładnym czyszczeniu zębów. Dentysta najczęściej dba o to, aby usunąć wszelkiego rodzaju osad i kamień nazębny. Stomatolodzy zalecają, aby zabieg skalingu łączyć z piaskowaniem zębów, ponieważ w takim połączeniu daje najlepsze efekty. Piaskowanie zębów polega na usuwaniu osadu za pomocą specjalnej substancji, która przypomina piasek.

Bardzo często, aby usunąć przebarwienia, wystarczy regularne mycie zębów. Należy pamiętać o tym, aby wybrać pastę o odpowiedniej zawartości fluoru. Dobrym pomysłem będzie zakup polecanej pasty wybielającej.

Problem z przebarwionymi zębami jest dosyć powszechny. Ważne, aby zniwelować źródło potencjalnego problemu oraz stosować odpowiednie metody, pomagające zwalczyć przebarwienia. Polecane jest przede wszystkim wybielanie zębów oraz skaling. Należy pamiętać, aby zabiegi były wykonywane przez specjalistę.