Kawiarka stalowa czy aluminiowa – którą wybrać?

Planujesz zakup kawiarki, ale nie wiesz, na co warto zwrócić uwagę? Czy materiał wykorzystany do produkcji urządzenia istotnie wpływa na jego funkcjonalność? Dowiedz się, jakie są podstawowe różnice między kawiarką ze stali i aluminium. 

Kawa z kawiarki – jakie są ogólne zalety urządzenia?

Wiele osób potrzebuje rano mocnego pobudzenia. Jak wiadomo, poranki wiążą się z dużą intensywnością, pośpiechem i koniecznością wejścia w obowiązki nowego dnia. W takich momentach na pomoc często przychodzi mała i praktyczna kawiarka, w której szybko i w prosty sposób można zaparzyć aromatyczny napój. Inną zaletą tego urządzenia jest z pewnością przystępna cena – niewielki sprzęt do kawy jest alternatywą dla dużych i dość drogich ekspresów ciśnieniowych. 

Czym różnią się od siebie kawiarki?

Kawiarki są odmienne już na pierwszy rzut oka – niezwykle zróżnicowane pod względem pojemności, kształtów i dostępnych kolorów. Większość oferowanych modeli działa na tradycyjnych kuchenkach lub płycie indukcyjnej. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań są kawiarki elektryczne, które wystarczy podłączyć do źródła zasilania. Ważnym aspektem, który może wpływać na funkcjonalność urządzenia, jest wykorzystane na etapie produkcji tworzywo – do najczęściej spotykanych należy stal lub aluminium. 

Kawiarka aluminiowa – jakie ma zalety?

Pierwszy czajniczek do parzenia kawy wykonano w 1933 r. z użyciem aluminium – ten fakt z pewnością przekona niejednego tradycjonalistę do wyboru sprzętu właśnie z tego materiału! Współczesne kawiarki aluminiowe nadal są wzorowane na pierwszym powstałym modelu – wiele osób nie wyobraża sobie, żeby sprzęt do kawy miał inny wygląd niż tradycyjny. Lubisz minimalizm i klasykę? Kawiarka aluminiowa z pewnością przypadnie Ci do gustu. Poza kształtem możesz wybrać m.in.:

  • wzór i kolor swojego sprzętu – kawiarki aluminiowe występują w najróżniejszych barwach i wyróżniają się unikalnym designem, 
  • odpowiednią do Twoich potrzeb pojemność – różne sprzęty pozwalają na przygotowanie od 1 do 12 filiżanek klasycznego espresso,
  • wariant klasyczny lub elektryczny.

Kawiarki aluminiowe są cenione także za swoją cenę, która jest niższa w porównaniu do modeli stalowych. Szeroki wybór urządzeń z tego tworzywa znajdziesz na stronie internetowej sklepu Cafe Silesia

Kawiarka stalowa – czy warto ją mieć?

Czajniczek do kawy ze stali? Z wyborem tego produktu wiąże się szereg korzyści: 

  • jednolity, nowoczesny i minimalistyczny wygląd, 
  • różne rozmiary i pojemność, 
  • dostosowanie do płyty indukcyjnej, 
  • łatwość w czyszczeniu. 

Rodzaje kawiarek i ich wady

Mimo wysokiej funkcjonalności obu urządzeń, pamiętaj, że każde z nich ma pewne cechy, które można uznać za wady. 

  • Kawiarka aluminiowa – ze względu na użyte tworzywo szybko się nagrzewa. Ten materiał jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia i odbarwienia. Dla niektórych czasochłonne jest rozkręcanie i mycie urządzenia. 
  • Kawiarka stalowa – występuje tylko i wyłącznie w naturalnym kolorze stali. Dodatkowo jej zakup zwykle wiąże się z większym wydatkiem finansowym. 

Każde urządzenie do kawy ma pewne zalety i ograniczenia. Przy wyborze wymarzonego modelu kieruj się swoimi preferencjami co do wyglądu oraz dostosuj sprzęt do posiadanej kuchenki.