Jak szybko rosną włosy — tempo wzrostu włosów dla kobiet i mężczyzn

jak szybko rosną włosy

Nie jest tajemnicą, że wiele kobiet marzy o jak najszybszym zapuszczeniu długich włosów. Jak szybko rosną włosy na głowie kobiety? Od czego może zależeć i czy istnieją sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów?

Wszystko o szybkości wzrostu włosów

Aby dowiedzieć się więcej o tempie wzrostu włosów, musimy zagłębić się w temat tego, czym są włosy i jak powstają. Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego. Zewnętrzna powierzchnia trzonu włosa pokryta jest łuskami keratynowymi, które przylegają do siebie. Każdy włos w ciągu swojego życia przechodzi przez kilka etapów wzrostu.

Jak szybko rosną włosy — cykl życia włosa

Szybkość wzrostu włosów jest bezpośrednio związana z fazą cyklu życia każdego włosa. Powszechnie definiuje się trzy odrębne fazy wzrostu:

 • Anagen

Anagen to faza wzrostu, która trwa od 2 do 7 lat. W tym czasie kształtuje się korzeń i sam włos. Anagen odpowiada za wzrost włosów i ich długość u kobiet i mężczyzn. Na tym etapie w okresie wczesnej dorosłości i dorosłości aktywnie rośnie nawet 90% włosów.

 • Katagen

Kiedy włosy wchodzą w ten etap, mieszek włosowy przestaje się dzielić. Katagen jest etapem przejściowym i nie trwa długo. Według niektórych szacunków jest to około 10 dni.

 • Telogen

Telogen jest uważany za fazę regresji. Na tym etapie włosy wypadają. Z reguły włosy są łatwo i bezboleśnie usuwane przez działania mechaniczne. Na przykład poprzez mycie lub szczotkowanie. Zazwyczaj nie zwracamy na to większej uwagi, gdyż włosy odnawiają się codziennie. Normalne jest, że tracimy do 100 włosów dziennie.

Tempo wzrostu włosów dla kobiet i mężczyzn

Tempo wzrostu włosów i ich długość zależą od czasu trwania wszystkich trzech faz. Im dłużej włos przechodzi przez te fazy, tym dłużej może rosnąć. Jeśli cykl wzrostu jest krótki, mogą pojawić się trudności z odrastaniem loków do pasa.

Przeciętny włos na głowie przejdzie przez wszystkie trzy fazy 25 razy. Co ciekawe, mężczyźni szybciej przechodzą przez fazy wzrostu. Zdrowym, młodym kobietom włosy rosną znacznie szybciej, w tempie nawet 1 cm miesięcznie. Kobiece włosy są też łatwiejsze do wyhodowania.

Od czego zależy tempo wzrostu włosów?

To, jak szybko rosną Twoje włosy, zależy od wielu czynników.

 • Od struktury włosów i dziedziczności

Oczywiście szybkość wzrostu włosów zależy od ich struktury. Na przykład włosy Azjatów rosną podobno nawet do 1,5 cm miesięcznie. Z kolei naturalne włosy kręcone nie rosną wspaniale. Po pierwsze, ich wzrost nie jest widoczny, ponieważ pasma włosów są poskręcane. Po drugie, włosy kręcone są podatne na łamanie się, ponieważ są zbyt suche, aby urosnąć do określonej długości. Struktura włosów może być dziedziczona po członkach rodziny, podobnie jak szybkość wzrostu pasm.

 • Szybkość wzrostu włosów zależy od pory roku

Oczywiście tempo wzrostu włosów zależy również od pory roku. Latem kosmyki mogą rosnąć o 20, a nawet 30% szybciej. Ciepłe powietrze poprawia krążenie i przyspiesza wzrost włosów. Zupełnie odwrotnie jest w zimie. Nawiasem mówiąc, krążenie krwi pogarsza się, jeśli nie nosisz czapki lub palisz.

 • Uszkodzenia chemiczne spowodowane farbowaniem, trwałą ondulacją lub prostowaniem.

Koloryzacja, rozjaśnianie, trwałe prostowanie spowalnia wzrost włosów o około 50 mm miesięcznie.

 • Stres, poziom hormonów i przewlekłe stany chorobowe

Twój stan fizyczny i psychoemocjonalny ma bezpośredni wpływ na to, jak szybko będą rosły Twoje włosy. Jeśli więc zauważysz, że Twoje włosy sztywnieją lub wypadają, nie ma sensu odkładać tego na później. Ważne jest, aby jak najszybciej udać się do dermatologa lub trychologa w celu ustalenia przyczyny.

 • To, jak szybko rosną włosy, zależy od Twojego stylu życia.

Niewłaściwa dieta, odwodnienie, niedobory witamin i brak ruchu negatywnie wpływają na wzrost włosów. Życie na terenach nieprzyjaznych środowisku, z zanieczyszczonym powietrzem i wodą może pogorszyć sprawę.

Jak możesz wpłynąć na szybkość wzrostu włosa — 4 sposoby

Włosy nie rosną szybciej, niezależnie od tego, jak bardzo się starasz? Dlaczego więc nie wypróbować kilku sprawdzonych sposobów na zwiększenie wzrostu włosów?

 • Spożywanie właściwych pokarmów

Zdrowsza dieta i duża ilość wody mogą zdziałać cuda dla Twoich włosów. Czy wiesz, jakie pokarmy są pomocne w promowaniu wzrostu włosów?

Jeśli chodzi o witaminy i suplementy na porost włosów, to przed ich zażyciem najlepiej zapytać trychologa o radę.

 • Ochrona przed ciepłem

Dużo stylizujesz włosy bez użycia ochrony termicznej? Może to hamować wzrost włosów i zwiększać ich wypadanie z powodu łamania się ich.

 • Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy to całkiem skuteczny sposób na pobudzenie krążenia, co oznacza, że przyspiesza wzrost włosów.

 • Domowe maseczki i płukanki ziołowe

Zabiegi w salonie są oczywiście dobre. Nic jednak nie przebije regularnych zabiegów na włosy w domu. Należą do nich ziołowe maseczki i płukanki. Należy jednak zawsze zapytać dermatologa lub trychologa o radę przed użyciem nieznanych naturalnych składników do włosów.