Jak dbać o włosy zimą? Sprawdź najlepsze sposoby!

jak dbać o włosy zimą

Okres zimowy to czas szczególnie trudny dla włosów. Stają się one w tym okresie szczególnie narażone na ekstremalne wahania temperatur, wysoką wilgotność powietrza i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jak dbać o włosy zimą i o jakich krokach pielęgnacyjnych warto pamiętać w tym okresie? Jak uniknąć naelektryzowanych włosów i cieszyć się piękną fryzura pomimo niesprzyjającej aury? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniżej!

Dbanie o włosy zimą — co zagraża włosom w tym okresie?

Zima to okres w roku, który nie jest zbyt przyjazny dla naszych włosów. Narażone są one bowiem na szereg niebezpiecznych czynników, takich jak:

 • nieodpowiednia pielęgnacja, która nie została dostosowana do wymagających warunków panujących na zewnątrz;
 • drastycznie zmiany temperatur związane z przechodzeniem z mroźnego powietrza do pomieszczeń;
 • wysoka wilgotność panująca na zewnątrz i suche powietrze w pomieszczeniach spowodowane działaniem grzejników;
 • tarcie włosów o czapki czy szaliki, bez których ciężko jest wyobrazić sobie zimowy okres.

Wszystko to składa się na niezwykle niekorzystną dla włosów kombinację, która może prowadzić do niszczenia zewnętrznych i wewnętrznych struktur włosów, a także osłabiać ich cebulki. W efekcie włosy tracą swój ładny wygląd, blask i sprężystość oraz znacznie łatwiej się przetłuszczają.

Jak dbać o włosy zimą?

Drastyczne zmiany temperatur, wilgotne i suche powietrze oraz nieprzyjemny, zimny wiatr to niebezpieczne dla włosów czynniki — mogą one bowiem prowadzić do niszczenia i przesuszania się włosów, a także ich elektryzowania. Podczas chłodnych dni, warto więc szczególnie zadbać o swoje włosy i dobrać dla nich odpowiednią pielęgnację na co dzień. która pozwoli na uniknięcie niepożądanych skutków niesprzyjających warunków atmosferycznych. Do podstawowych kwestii, o które warto zadbać zalicza się aspekty, takie jak:

 • mycie włosów przy zastosowaniu odpowiednio dobranych szamponów,
 • regularne nakładanie odżywek i masek na włosy,
 • olejowanie włosów,
 • zabezpieczanie końcówek,
 • unikanie suszarki do włosów,
 • noszenie czapek.

Dbanie o włosy zimą — jak myć włosy?

Zimą włosy są szczególnie narażone na zniszczenia i przesuszenie, dlatego wymagają stosowania odpowiednich kosmetyków. Sięgając po szampon do włosów, warto wybrać delikatny, naturalny i najlepiej nawilżający produkt, który nie będzie dodatkowo obciążał włosów oraz pozwoli na ich odpowiednie odżywienie. Przyjacielem zimowej pielęgnacji włosów jest także mycie ich metoda OMO — polega ona na myciu włosów w trzech etapach, w których na włosy nakładana jest odżywką, następnie szampon i ponownie odżywka.

Odżywki i maski do włosów —  jak dbać o włosy zimę?

Kluczowym elementem pielęgnacji włosów zimą jest zadbania o ich odpowiednie nawilżenie i wzmocnienie przy pomocy odpowiednio dobranych odżywek i masek. Sięgając po tego typu produktu, warto stawiać na kosmetyki emolientowe — są to produkty zawierające oleje roślinne, kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe czy masła roślinne. Regularne stosowanie odżywek i masek sprawi, że włosy będą odpowiednio nawilżone oraz miękkie i przyjemne w dotyku, a także bardziej odporne na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Olejowanie włosów zimą — jak powinno wyglądać?

Włosy w okresie zimowym są szczególnie narażone na przesuszenie. W tym okresie, warto więc zadbać o ich dodatkowe odżywienie poprzez olejowanie — można je wykonać przy zastosowaniu zarówno olejów dedykowanych do tego typu zabiegów przez marki fryzjerskiej, jak i olejów naturalnych, takich jak olej arganowy, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów czy olej lniany.

Dbanie o włosy zimą, a zabezpieczanie końcówek

Końcówki to obszar włosów, który jest najbardziej narażony na szkodliwy wpływ warunków zewnętrznych na ich kondycję i wygląd. Planując pielęgnację swoich włosów, warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie poprzez nakładanie na nie olejów czy większej ilości masek i odżywek. Uchronią one końcówki włosów przed czynnikami środowiskowymi oraz zapewnią ich doskonałe nawilżenie.

Suszenie włosów — jak zadbać o włosy zimą?

Suche powietrze  nie sprzyja dobrej kondycji włosów. W okresie zimowym, warto więc zrezygnować  z suszarki i pozwolić włosom wyschnąć naturalnie. Jednak często okazuje się to niemożliwe — w takiej sytuacji, warto suszyć włosy strumieniem chłodnego powietrza z efektem jonizacji, który pozwoli na domknięcie łusek oraz sprawi, że włosy nie będą nadmiernie wysuszone.

Dbanie o włosy, a noszenie czapki zimą

Trudno jest wyobrazić sobie zimę bez ciepłej czapki, która zapewnia odpowiedni komfort podczas chłodnych i wietrznych dni. Jednak czapka może negatywnie wpływać na stan włosów, ale wcale nie musi tak być. Kluczowe dla zapewnienia włosom doskonałej kondycji jest postawienie na czapkę wykonaną z wełny lub innego naturalnego materiału, która nie będzie nadmiernie dociskała włosów do skóry głowy. Spełnienie tych warunków sprawi, że czapka będzie chroniła skórę głowy przed nadmiernym wysuszeniem oraz osłabieniem cebulek włosów, które mogłoby wiązać się z ich wypadaniem.

Elektryzowanie się włosów — jak dbać o włosy zimą?

Elektryzowanie się włosów to jeden z najczęstszych problemów, który występuje w okresie zimowym. Sprawia on, że fryzura nie prezentuje się dobrze, a my nie czujemy się komfortowo. Chcąc uniknąć elektryzujących się włosów, warto skorzystać z kilku kluczowych wskazówek, do których zalicza się:

 • zrezygnowanie z plastikowych grzebieni i szczotek, które warto zastąpić drewnianymi z naturalnym włosiem;
 • stosowanie kosmetyków nawilżających, przeciw puszeniu się włosów;
 • stosowanie suszarki z jonizacją;
 • wybieranie czapek i szalików z naturalnych włókien, takich jak bawełna czy wełna;
 • pranie czapek i szalików w płynach zmiękczających.

Te kilka trików to prosty sposób na poradzenie sobie z problemem elektryzujących się włosów.