Jak się pozbyć celulitu? Poznaj sprawdzone sposoby na celulit

sposoby na cellulit

Zdrowe i piękne ciało to marzenie wielu z nas. Czasami jednak pojawia się na nim wiele defektów estetycznych, które spędzają nam sen z powiek. Często występującą bolączką, która dotyczy zwłaszcza kobiet, jest celulit. Istnieje jednak wiele sposobów na walkę z tym uporczywym defektem. Jakie są zatem sprawdzone sposoby na celulit?

Czym jest celulit?

Celulit jest efektem na skórze, który powstaje w wyniku nieprawidłowego rozmieszczenia tłuszczu. Występuje głównie u kobiet, zwłaszcza w okresie dojrzewania, ciąży bądź menopauzy. Rzadziej można spotkać go u mężczyzn. Widoczny jest głównie na udach i pośladkach. Celulit może być widoczny na ciele gołym okiem, bądź dopiero po ściśnięciu skóry. Nierówna faktura na skórze to w rzeczywistości komórki tłuszczowe, tzw. adipocyty. Ze względu na tego typu charakterystyczny wygląd, celulit potocznie nazywany jest „skórką pomarańczową”.

Przyczyny powstawania celulitu

Celulit powstaje w wyniku kilku czynników. Główne przyczyny powstawania celulitu to:

  • nadmierna ilość tkanki tłuszczowej,
  • zwłóknienie tkanki łącznej,
  • zaburzenia krążenia krwi i limfy w skórze,
  • inne czynniki, takie jak hormonalne zmiany w organizmie, genetyka bądź styl życia.

Warto pamiętać, że celulit nie jest chorobą i nie zagraża zdrowiu. Jest to jedynie defekt estetyczny, który często przeszkadza nam wizualnie.

Jakie są rodzaje celulitu?

Wyróżnia się trzy główne rodzaje celulitu: płytki, głęboki oraz komórkowy. Celulit płytki to najłagodniejszy rodzaj celulitu. Charakteryzuje się obecnością na skórze niewielkich grudek i guzków. Głęboki celulit jest bardziej zaawansowanym rodzajem i objawia się w postaci wyraźnie widocznych guzków i fałd skórnych. Ostatni rodzaj, jakim jest celulit komórkowy, to najcięższy przypadek tej dolegliwości. Objawia się w postaci dużych guzów i fałd skórnych, które są trudne do ukrycia nawet przy użyciu ubrań. Należy jednak podkreślić, że wiele osób może mieć różne rodzaje celulitu, na różnych częściach ciała. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na celulit, które mogą pomóc w przywróceniu skórze jędrności i odpowiedniej kondycji.

Najpopularniejsze sposoby na celulit

Istnieje wiele różnych sposobów na zwalczanie „pomarańczowej skórki” na naszym ciele. Najpopularniejsze sposoby na celulit to:

  • regularne ćwiczenia fizyczne – ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a nawet chodzenie, mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i wzmocnić skórę, co może zmniejszyć widoczność celulitu; można też wypróbować specjalne ćwiczenia, takie jak trening na stepie lub na piłce;
  • zdrowa dieta – zdrowe jedzenie pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i wzmocnić mięśnie, co może pomóc w redukcji obrzęków i zapobiec gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu w okolicach ud i pośladków; diety bogate w błonnik, białko, witaminy i minerały mogą pomóc wzmocnić skórę i sprawić, że będzie ona bardziej jędrna i elastyczna; zalecane jest także picie dużych ilości wody;
  • stosowanie specjalnych kosmetyków – istnieje wiele różnych kremów, balsamów i innych produktów, które pomagają zmniejszyć widoczność celulitu, ale ich skuteczność może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak rodzaj skóry i stan zdrowia; ważne jest, aby dokładnie przeczytać skład przed użyciem kosmetyku na skórze;
  • masaże – takie jak np. masaż bańką chińską; mogą pomóc zmniejszyć obrzęki i poprawić krążenie, co sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna;
  • zabiegi medycyny estetycznej – takie jak mezoterapia lub laserowe usuwanie celulitu, mogą również pomóc zredukować widoczność nierówności na skórze.

Ważne jest, aby stosować odpowiednią kombinację tych metod, w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów. Warto też pamiętać, że celulit to problem, który dotyka wiele kobiet i nie ma jednego uniwersalnego sposobu na jego zwalczanie. Sumienne i regularne stosowanie się do powyższych metod na pewno pozwoli jednak na złagodzenie lub nawet całkowitą eliminację celulitu.

Domowe sposoby na celulit

Czy istnieją domowe sposoby na celulit? Do sposobów domowych na pewno zaliczyć można wspomnianą już wcześniej zdrową dietę i aktywność fizyczną. Można również starać się unikać kąpieli w gorącej wodzie oraz stosować zimne okłady, ponieważ zimno pomaga zwęzić naczynia krwionośne i zmniejszyć obrzęki. Dodatkowo, warto wykonywać domowe peelingi, które uelastycznią naszą skórę. Polecane są peelingi kawowe, które z łatwością można przygotować samemu w domu. Popularne jest również szczotkowanie ciała na sucho specjalnymi szczotkami. Niestety, nie ma sposobu na szybkie pozbycie się celulitu. Walka z tym uciążliwym defektem wymaga sporo czasu i jeszcze więcej cierpliwości.