Pierwsza miesiączka to jeden z objawów okresu dojrzewania, który stanowi bardzo ważny etap rozwoju w życiu każdej dziewczynki. Wiąże się ona z wieloma emocjami i może z początku przerażać, dlatego warto podejść do tego tematu świadomie oraz zdobyć wszelkie istotne informacje dotyczące pierwszego krwawienia menstruacyjnego. Czym jest i jak wygląda okres? Ile trwa i jak sprawdzić, kiedy rozpocznie się okres? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule!
Czym jest okres?
Okres, nazywany także menstruacją czy miesiączką to naturalny proces fizjologiczny zachodzący w kobiecym ciele. Wraz z wiekiem pojawia się on u każdej prawidłowo rozwijającej dziewczynki, a jego wystąpienie oznacza, że staje się ona dojrzałą płciowo kobietą, u której będą występować regularne cykle trwające od 21 do 35 dni. Sam proces miesiączkowania związany jest z cyklicznym złuszczaniem się endometrium, czyli błony śluzowej macicy pod wpływem dużego stężenia hormonów, które prowadzi do występowania krwawienia menstruacyjnego przez kilka dni cyklu.
Pierwsza menstruacja
Pierwszy okres to niezwykle ważny etap w życiu każdej młodej kobiety — pozwala on bowiem na osiągnięcie dojrzałości płciowej oraz przygotowanie organizmu do posiadania potomstwa w przyszłości. Wystąpienie pierwszego okresu wiąże się z zachodzącymi w organizmie zmianami regulowanymi przez hormony i układ nerwowy. Chcąc przygotować się do tego etapu, warto zrozumieć jak wygląda okres i ile trwa, a także mieć świadomość, że jego przebieg zależny jest od indywidualnych cech i uwarunkowań danego organizmu.
Pierwsza menstruacja — jak wygląda i ile trwa okres?
Miesiączka związana jest z występowaniem regularnego krwawienia menstruacyjnego. Pojawia się ono co około 28 dni i trwa od 3 do 7 dni — w trakcie ich trwania produkowane jest około 65 ml wydzieliny miesiączkowej o jasnoczerwonej barwie, która nie powinna posiadać żadnych grudek czy skrzepów. Przy czym pierwsze krwawienie miesiączkowe wcale nie musi być tak obfite, ponieważ może ono przyjmować postać drobnego plamienia czy zaledwie kilku kropel pojawiających się na bieliźnie. Pierwszy okres może także przyjmować także mieć odmienny kolor od krwawienia występującego u dojrzałej płciowo kobiety — jego barwa może być bowiem jasnoczerwona, intensywnie czerwona czy nawet brązowa i bordowa.
Pierwsza miesiączka — jak sprawdzić kiedy dostanę okres?
Wiele dziewczynek w wieku dojrzewania zadaje sobie pytanie: “jak sprawdzić kiedy dostanę okres?”. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie — miesiączka pojawia się bowiem zazwyczaj pomiędzy 11. a 15. rokiem życia, a moment jej pojawienia się związany jest z szeregiem indywidualnych czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, masa ciała czy regularne uprawianie sportów i ich intensywność. Jednak istnieje szereg objawów, które świadczą o zbliżającym się okresie. Wśród najczęstszych dolegliwości zwiastujących pojawienie się w niedługim czasie pierwszego okresu, można wymienić
- skurcze i ból podbrzusza;
- pobolewanie piersi;
- zmiany skórne na twarzy;
- powiększenie obwodu brzucha;
- zwiększenie masy ciała;
- nudności;
- zatrzymanie wody w organizmie; wahania nastroju;
- ogólne osłabienie organizmu;
- gęsta wydzielina z pochwy.
Objawy pojawiające się przed pierwszym okresem to bardzo indywidualna kwestia — część dziewczynek może bowiem doświadczać wielu z nich, a niektóre mogą nie odczuwać ich praktycznie wcale. Przy czym warto wiedzieć, że większość z tych dolegliwości pojawia się także przed każdą kolejną miesiączką.
Jak wygląda śluz przed pierwszą miesiączką?
Jednym z głównym objawów nadchodzącej pierwszej miesiączki jest pojawienie się wydzieliny z pochwy — przyjmuje ona postać gęstej, białej mazi., która zazwyczaj pojawia się na kilka miesięcy przed pierwszym krwawieniem menstruacyjnym. Występowanie wydzieliny z pochwy jest objawem fizjologicznym wynikającym z funkcjonowania hormonów płciowych oraz obecności prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie. Oznacza to, że pojawienie się śluzu na bieliźnie jest całkowicie zdrowym objawem, którego nie należy się obawiać.
Jak przyspieszyć pierwszy okres?
Osoby chcące przyspieszyć pojawienie się pierwszego okresu, często decyduje się na skorzystanie z domowych sposobów pozwalających na zwiększenie prawdopodobieństwa pojawienia się miesiączki w niedługim czasie. Nie istnieje jeden niezawodny sposób, który pozwala na przyspieszenie terminu okresu. jednak wśród domowych i bezpiecznych sposobów na wywołania miesiączki, można wymieniać:
- spożywanie produktów, takich jak imbir, natka pietruszki, pomarańcze czy ananasy;
- ćwiczenia fizyczne i oddechowe;
- relaks i odpoczynek, które pozwalają na obniżenie poziomu stresu.
Żaden z tych sposobom nie daje jednak gwarancji na szybkie pojawienie się pierwszej miesiączki. Organizm bowiem sam najlepiej wie, kiedy jest na odpowiedni czas. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.
Pierwsza miesiączka — co zrobić gdy okres trwa za długo?
Pierwsza miesiączka, która pojawia się u nastoletnich dziewczyn pomiędzy 11. a 15. rokiem życia zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni. Zdarzają się jednak sytuacje, w których krwawienie menstruacyjne trwa znacznie dłużej — zjawisko takie uznawane jest za zaburzenie miesiączkowania. Wystąpienie takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować z lekarzem, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności pozwalające na określenie występującego problemu oraz zastosowanie odpowiednich leków czy metod umożliwiających poradzenie sobie z obfitym krwawieniem trwającym powyżej 7 dni.