Liszaj u dziecka to seria zakaźnych chorób skóry, które mają charakter wirusowy lub grzybiczy. Dotyka jednego lub więcej obszarów ciała. Pojawia się w postaci zapalnych plam i grudek lub złuszczających się guzków. Jest bardzo zaraźliwy.
Objawy liszaja u dzieci
Objawy kliniczne są różne w poszczególnych typach liszaja u dzieci. Istnieją jednak pewne wspólne objawy:
- Swędzenie;
- Wysypki w postaci jasnych i ciemnych plam na różnych częściach ciała;
- Utrata włosów na obszarze dotkniętym chorobą;
- Złuszczanie się i stany zapalne skóry.
Ogólna kondycja i samopoczucie nie ulegają pogorszeniu.
Jak wygląda liszaj u dzieci?
W zależności od rodzaju liszaj ma charakterystyczny kliniczny wygląd. Zazwyczaj charakterystyczna wysypka dotyczy określonych obszarów ciała:
- Plecy — rozchodzące się różowe plamy, a obok nich małe, jasne plamki;
- Klatka piersiowa — różowe i białe plamy;
- Ramiona — ciemne i jasne plamy o różnych kształtach;
- Nogi — plamy o różnych kształtach i odcieniach.
Przyczyny choroby u dzieci
Liszaj przenosi się na dzieci poprzez kontakt z zakażoną osobą lub zwierzęciem. Czynnikami sprawczymi są wirusy i trzy rodzaje grzybów:
- Antropofilne — żyją na skórze człowieka;
- Zooantropofilne — żyją na skórze człowieka, a także na sierści zwierząt;
- Geofilne — żyją w glebie.
Czynnik sprawczy liszaja wirusowego może przez długi czas pozostawać w organizmie bezobjawowo i ujawniać się, gdy mechanizmy obronne są obniżone — na tle poważnych chorób i długotrwałego leczenia lekami, alergii, przewlekłego stresu, systematycznie niezrównoważonej diety.
Metody diagnostyczne
W przypadku podejrzenia liszaja należy zabrać dziecko na badanie do dermatologa dziecięcego. Lekarz przeprowadza wywiad i badanie — wzrokowe i za pomocą rtęciowej kwarcowej lampy powiększającej. Specjalista wykorzystuje urządzenie do wykrywania niewidocznych gołym okiem nieprawidłowości skóry. Na przykład różne rodzaje porostów świecą w różnych odcieniach brązowo-żółtego spektrum.
W celu dokładnego przewidzenia rodzaju patogenu zalecane jest badanie mikroskopowe skrawka chorej skóry. W razie potrzeby wykonuje się dodatkowe badanie biochemiczne krwi oraz badanie ogólne moczu. Ustalenia diagnostyczne umożliwiają wybór najskuteczniejszej strategii leczenia.
Rodzaje liszaja u dzieci
Sposób, w jaki liszaj pojawia się na skórze dzieci, zależy od rodzaju choroby.
- Opryszczka
Pojawia się u dzieci powyżej 10 roku życia, które w przeszłości przechodziły ospę wietrzną. Zaczyna się od złego samopoczucia, dreszczy i gorączki. Dziecko będzie odczuwało mrowienie i pieczenie w miejscach, gdzie później pojawi się wysypka. Po jednym do dwóch dni powstają pęcherze wypełnione przejrzystym płynem, o średnicy do 5 mm.
Podczas aktywnego tworzenia się wysypki występuje gorączka, ból wzdłuż nerwów troczkowych i międzyżebrowych oraz obrzęk węzłów chłonnych. Po kilku dniach płyn wewnątrz pęcherzyków staje się mętny, wysychają one i w ich miejscach tworzą się skorupy. Dziecko wraca do zdrowia w ciągu dwóch do czterech tygodni. Osłabione dzieci są podatne na powikłania — zapalenie rdzenia, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu.
- Grzybica
Jest to najczęstszy typ, ma charakter grzybowy. Wpływa na paznokcie, skórę i włosy. Forma ta ma okres inkubacji od jednego do sześciu tygodni u dzieci. Obraz kliniczny to czerwonawe plamy — owalne i okrągłe — pokryte łuskami i skorupami skóry. Choroba charakteryzuje się silnym łuszczeniem, pieczeniem i swędzeniem. Jeśli dotknięta jest głowa, powstają łyse plamy. W obrębie płatów skórnych pojawiają się włosy zerwane do ośmiu milimetrów od powierzchni głowy. Czasami wzrasta temperatura ciała, puchną węzły chłonne i zmniejsza się apetyt.
Tę postać choroby komplikuje fakt, że objawy zewnętrzne i leczenie są opóźnione, w stosunku do czasu zakażenia. Jeśli przyczyną jest zakażenie od zwierzęcia, to nawet przez tydzień może nie być żadnych objawów choroby. Jeśli zakażenie pochodzi od innego dziecka, okres inkubacji trwa do półtora miesiąca. Lekarz określa sposób leczenia grzybicy po ustaleniu rodzaju grzyba u dziecka. Leczenie odbywa się zazwyczaj w domu, ale czasami konieczny jest pobyt w szpitalu.
- Liszaj różowy
Pojawia się na ciele (plecy, brzuch, klatka piersiowa, boki, ramiona). Na początku występuje jasnoróżowa plama o średnicy do pięciu centymetrów. Po jednym do półtora tygodnia rozprzestrzeniają się z niej małe wysypki. Skóra łuszczy się w centrum plam i ma wokół nich czerwony zarys. Wysypka jest zwykle zlokalizowana w naturalnych fałdach skóry. Swędzenie jest zazwyczaj łagodne. Wysypka utrzymuje się do półtora miesiąca, a następnie zanika bez śladu. Ważne jest, aby nie dopuścić do jej urazu, który może prowadzić do infekcji.
- Liszaj wielokolorowy
Ogólnie rzecz biorąc, liszaj najczęściej występuje na górnej części ciała, skórze głowy i twarzy u dzieci. Plamy żółte pojawiają się najpierw w pobliżu mieszków włosowych, a później przekształcają się w plamy o kolorze od różowego do brązowego z żółtym odcieniem. Plamy pokryte są z wierzchu łuskami. Stopniowo rozrastają się i mogą łączyć się w duże płaty. Kolor może zmienić się na brązowy.
- Liszaj czerwony kwadratowy
U dzieci występuje rzadko. Dotyczy błon śluzowych, skóry, paznokci (czasami). Wysypka to czerwony lub niebieskawy, błyszczący guzek o wielkości do trzech milimetrów. Ciężkim objawem jest bardzo intensywny świąd. Guzki stopniowo rozrastają się i łączą w łuszczące się blaszki. Wysypki występują w pachwinach, pachach, ustach, wewnętrznych stronach ud i na fałdach przedramion.