Zastanawiasz się, czy można zajść w ciążę bez stosunku? Sprawdź, czy musisz się obawiać.

czy można zajść w ciążę bez stosunku

Miłość i zakochanie rządzi się swoimi prawami. Popularne motyle w brzuchu często sprawiają, że dwie bliskie sobie osoby nie mają żadnych ograniczeń. Taka sytuacja prowadzi niejednokrotnie do zbliżeń, mających na celu zaspokojenie popędu seksualnego. Pośród tych czynników, pary w obawie o nieplanowaną ciąże, często powstrzymują się przed pełnym seksem. Czy jest to skuteczna metoda antykoncepcji? Czy można zajść w ciążę bez stosunku? O tym już poniżej.

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Na wstępie musimy odnieść się do tematu zapłodnienia. Wiedza na temat tego, jak funkcjonuje nasze ciało jest niezbędna do wyciągnięcia dalszych wniosków. W codziennej dyskusji wydaje się, że zajście w ciąże jest niesamowicie prostym zagadnieniem. W istocie, to bardzo skomplikowany proces, na który musi złożyć się wiele czynników.

Przede wszystkim, aby doszło do zapłodnienia, muszą zostać spełnione dwa podstawowe czynniki, takie jak:

  • odpowiedni czas – aby mówić o zapłodnieniu musimy trafić w idealny moment przed owulacją, w okresie dni płodnych. Co istotne, komórka jajowa ma tylko 24 godziny na zapłodnienie. Plemniki są natomiast w stanie przetrwać w ciele kobiety nawet do 3 dni;
  • wytrysk podczas stosunku – aby mówić o potencjalnej możliwości ciąży, niezbędne jest wprowadzenie przez mężczyznę plemników do pochwy kobiety. Najczęściej, choć nie zawsze, oznacza to, że musi dojść do penetracji.

Szansa na zajście w ciąże w okresie dni płodnych

Poza tym, należy mieć na uwadze to, że nawet w okresie dni płodnych, szansa na zajście w ciążę wynosi około 30 procent. To stosunkowo niewiele, jednak należy pamiętać, że każdy stosunek to potencjalne ryzyko, mogące doprowadzić do zapłodnienia. Dzieje się tak dlatego, że wiele kobiet jest nieświadomych co do swoich dni płodnych lub też boryka się z różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak stres czy stosowanie używek, które mogą zaburzyć regularny cykl.

Czy można zajść w ciążę bez pełnego stosunku?

Pierwszą, dość popularną metodą antykoncepcji, jaka jest praktykowana przez wiele par, to stosunek przerywany. W naszym społeczeństwie istnieje błędne przeświadczenie, mówiące o tym, że jeżeli nie doszło do pełnego wytrysku, to nie powinniśmy się obawiać o ciążę. W istocie, sytuacja wygląda nieco inaczej. Stosunek przerywany to dość mało efektywna metoda zabezpieczania się przed nieplanowanym dzieckiem. Nawet, gdy nie doszło do świadomego wytrysku w pochwie kobiety, to tak naprawdę ryzyko wynika z dwóch czynników.

Przedwczesny wytrysk i preejakulat mogą stanowić ryzyko

Po pierwsze, niedoświadczeni seksualnie mężczyźni mogą nie kontrolować swoich popędów, a w konsekwencji nie zdawać sobie sprawy z częściowego wytrysku w pochwie. Dodatkowym zagrożeniem może również przedwczesny wytrysk, który pojawia się np. ze względu na stres czy nadmierne podniecenie. Po drugie, nawet jeżeli nie doszło do jakiegokolwiek wytrysku, to należy pamiętać o tym, że na penisie znajduje się również płyn preejakulacyjny, który może zawierać plemniki zdolne do zapłodnienia.

Petting, a ciąża

Alternatywną metodą antykoncepcji jest dla wielu osób petting, czyli sprawianie sobie przyjemności bez pełnego seksu zakończonego penetracją. Czy jednak jest to sprawdzona metoda na zabezpieczanie się przed ciąża? Z pewnością szanse na zapłodnienie są zdecydowanie niższe, niż w przypadku stosunku przerywanego. Niemniej jednak nie są zerowe.

Odpowiadając krótko, również podczas pettingu istnieje ryzyko zajścia w ciąże. Sytuacja taka może mieć miejsce np. wówczas, gdy do wytrysku doszło w okolicach przedsionka pochwy. Co więcej, w chwilach uniesienia, sperma może nieopacznie zostać przeniesiona wewnątrz pochwy, co w konsekwencji może skutkować zapłodnieniem.

Czy masturbacja może doprowadzić do ciąży?

Masturbacja jest aktywnością seksualną, która polega na stymulowaniu narządów płciowych, celem osiągnięcia orgazmu. Wiele osób korzysta w dzisiejszych czasach z takiej formy zaspokajania własnych potrzeb seksualnych. Część z nich z pewnością zastanawia się, czy wspomniane czynności stanowią istotne ryzyko zajścia w ciążę? Otóż jeżeli mówimy o masturbacji, w trakcie której nie uczestniczy nasz partner, to nie powinniśmy się martwić. Ryzyko zajścia w ciąże jest zerowe.

Seks oralny

Seks oralny sprowadza się do wspólnych pieszczot, które mają na celu pobudzać strefy erogenne za pomocą ust. To dość często praktykowana przez pary czynność, która stanowi swego rodzaju zastępstwo do pełnej penetracji. Analizując to zagadnienie pod kątem możliwości zajścia w ciążę, należy zauważyć, że ryzyko jest tutaj tak naprawdę minimalne. Dodatkowo, warto pamiętać, że żywotność plemników poza pochwą jest niewielka, co powinno być kolejnym czynnikiem uspokajającym. Oczywiście, w skrajnych przypadkach i poprzez zbieg wielu niechcianych zdarzeń, taka sytuacja byłaby możliwa, jednak należy ją rozpatrywać raczej jako ciekawostkę, niż rzeczywistość.