Jak zadbać o włosy przetłuszczające się?

Odpowiednia pielęgnacja włosów przetłuszczających się sprawi, że będą one pięknie wyglądać oraz zyskają odżywienie i blask.

Charakterystyka włosów przetłuszczających się

Każde włosy po pewnym czasie od mycia tracą sypkość i świeżość – to zupełnie normalne zjawisko. O jakich jednak włosach mówimy że są przetłuszczające się? Tego typu pasma są często posklejane, zbite w strąki. Nadmierne wydzielanie sebum powoduje oklapnięcie całej fryzury, włosy są często niezdrowo błyszczące, szczególnie przy skórze głowy. Co ciekawe, przetłuszczające się włosy potrafią wysuszać się końcach i być ogólnie bardzo osłabione.

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Przyczyny przetłuszczania się włosów mogą być różne. Generalnym problemem są zaburzenia w wydzielaniu sebum. Mogą one wynikać z różnych kwestii, często zaburzenia mają podłoże hormonalne (przykładem może być tu źle działająca tarczyca). Wiele osób boryka się z uwarunkowaniami genetycznymi, często źle działają gruczoły łojowe także w obrębie twarzy. Problem może też wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji, żle dobranych kosmetyków. Żeby ograniczyć przetłuszczanie się włosów, warto zwrócić uwagę także na niepotrzebne i nadmierne dotykanie ich, ciągłe przeczesywanie, poprawianie.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Włosy przetłuszczające się wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim, warto zacząć od ustalenia przyczyny i jeśli zachodzi taka potrzeba – zasięgnąć porady specjalisty. Jeśli jednak przetłuszczanie się to po prostu cecha naszych włosów, warto dopasować kolejne kroki pielęgnacji i stosowane produkty do specyficznych potrzeb pasm.

Przede wszystkim, wbrew pozorom, włosów przetłuszczających się nie należy myć zbyt często. Problem potęgować może także płukanie pasm gorącą wodą. Wysoka temperatura sprzyja nadmiernemu wydzielaniu sebum. Dobrą praktyką jest spłukiwanie włosów zimną wodą na sam koniec mycia (nie musimy w ten sposób płukać skóry głowy) – pomoże to zamknąć łuski i wygładzić całą fryzurę.

Włosy przetłuszczające się nie lubią ciągłego dotykania – wycierając je więc, nie pocierajmy zbyt mocno, nie owijajmy też szorstkim ręcznikiem głowy na długo. Warto zainwestować w bawełniany lub bambusowy ręcznik – turban, który pozwoli osuszyć włosy bez nadwerężania ich.

Osoby mające włosy z tendencją do przetłuszczania się, wpadają często w błędne koło oczyszczania. Stosowanie silnych detergentów myjących w codziennej pielęgnacji wywoła efekt odwrotny od pożądanego, wzbudzi bowiem wydzielanie sebum. Tego typu szampon warto zastosować raz na czas, po to, aby oczyścić dokładnie włosy z resztek kosmetyków pielęgnujących.

Jakich kosmetyków używać w pielęgnacji przetłuszczających się pasm? Warto wybierać przede wszystkim produkty nieobciążające. Świetnie sprawdzi się stosowany raz w tygodniu peeling to skóry głowy, na przykład z odświeżającą miętą. Odżywki nakładajmy na dolne partie pasm, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek. Warto po myciu włosów zastosować płukankę ziołową, na przykład na bazie rozmarynu czy herbaty. Składniki, na które dobrze jest zwrócić uwagę w pielęgnacji to na przykład ceramidy, które „spajają” włos, zamykają łuski i sprawiają, że pasma są lepiej nawilżone i odżywione czy witaminy, na przykład witamina B6, której niedobór często jest przyczyną stanów zapalnych i powoduje rozwój łojotokowego zapalenia skóry. Warto zadbać też o utrzymanie odpowiedniego pH skóry głowy.