Regeneracja naskórka – poznaj sprawdzone sposoby

Uszkodzenie warstwy zewnętrznej skóry odbywa się na skutek czynników zewnętrznych oraz w wyniku procesów starzeniowych, przebiegających w organizmie. Sprawdź, w jaki sposób regenerować uszkodzony naskórek oraz świadomie wpłynąć na spowolnienie procesów starzeniowych, związanych z osłabieniem bariery ochronnej skóry.

Zmiany w strukturze naskórka – przyczyny

Struktura naskórka może zmieniać się pod wpływem wielu czynników, wśród których największą rolę odgrywają schorzenia, styl życia oraz ekspozycja słoneczna. Najbardziej rozległy organ naszego organizmu czyli skóra w wyniku intensywnej ekspozycji słonecznej zmniejsza produkcję kolagenu, który bezpośrednio odpowiada za jej elastyczność. Pod wpływem kontaktu ze słońcem i ubytków kolagenu naskórek traci swoją elastyczność, staje się cieńszy i wiotczeje. Negatywnie na stan naskórka wpływają również wolne rodniki, tworzące się w wyniku kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Znaczy wpływ na osłabienie naskórka mają również schorzenia, wśród których szczególną rolę odgrywa cukrzyca.

Jak wygląda uszkodzony naskórek?

Naskórek uszkodzony może objawiać się zaczerwienieniem, ubytkami w strukturze, szorstkością, przesuszeniem, skłonnością do pękania, powstawania bruzd.  Nieestetyczny wygląd uszkodzonego naskórka nie tylko wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, ale zdrowie organizmu. Przez uszkodzoną powierzchnię skóry do organizmu łatwo przedostają się drobnoustroje, które mogą wywołać wiele rodzajów zakażenia. Uszkodzone przestrzenie wpływają ponadto na osłabienie elastyczności naskórka, skłonność do powstawania kolejnych uszkodzeń oraz mogą przyspieszać proces starzenia się skóry. W wyniku ekspozycji na promieniowanie UVA naskórek szybciej się starzeje, natomiast UVB odpowiadają za poparzenia słoneczne, będące jednym z najbardziej dokuczliwych uszkodzeń. Tworzące się zmiany, włącznie z pęcherzami znacznie osłabiają strukturę skóry.

Jak przygotować skórę do regeneracji?

Skóra człowieka ma dużą zdolność do regeneracji, której tempo i zakres mogą ulegać osłabieniu wraz z wiekiem. Im starsza skóra, tym proces regeneracji przebiega wolniej i trudniej. Jeśli zmiany na skórze mają charakter długotrwały i są nimi miejsca szorstkie, przebarwienia, zgrubienia i bruzdy warto regularnie zastosować peeling, który pomoże usunąć martwy naskórek i wpłynie na wzrost nowej warstwy. Jeśli skóra uległa mechanicznemu uszkodzeniu, regeneracja naskórka możliwa jest dzięki dogłębnemu nawilżaniu i odżywianiu. Regenerację naskórka wspomagają kosmetyki, zawierające witaminę A, odpowiedzialną za odbudowę warstw skóry. Warto wspomóc się kosmetykami, zawierającymi witaminę C i E, wspierających walkę z wolnymi rodnikami.

Regeneracja naskórka – sposoby na odzyskanie jędrnej, gładkiej skóry

Zdrowa dieta, aktywny tryb życia oraz ochrona przeciwsłoneczna to podstawa w pielęgnacji i niezbędne elementy dla regeneracji uszkodzonego naskórka. Wspieraj regenerację naskórka kosmetykami, zawierającymi nie tylko witaminę A, C i E, ale kwas foliowy, ułatwiający wzrost komórek skóry i mocznik, nawilżający szorstką, przesuszoną, podrażnioną skórę. Stosuj kosmetyki, wspierające odbudowę warstwy ochronnej skóry suchej, wiotkiej, cienkiej i pozbawionej jędrności. Uszkodzony naskórek szybciej zregeneruje się, jeśli zachowana zostanie hydrolipidowa warstwa ochronna na skórze.