Witamina C na twarz jako sposób na lepszą cerę

witamina c na twarz

O ile jeszcze kilka lat temu, składnik ten większości kojarzył się z remedium na przeziębienie, o tyle od stosunkowo niedawna, zdominował naprawdę wiele kosmetyków. Witamina C, bo o niej tutaj mowa, to jeden z najlepszych antyoksydantów.

Witamina C na twarz, to jednak nie tylko kwestia zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry. To bowiem również szereg  wielu dodatkowych korzyści, na które chcielibyśmy tutaj zwrócić uwagę.

Korzyści ze stosowania witaminy C na twarz

Wprowadzeniem kosmetyków z witaminą C powinny się zainteresować każde kobiety, niezależnie od wieku. Spełnia ona funkcje, które sprawdzą się zarówno u 25 latki, jak również u kobiety w wieku dojrzałym. Za co jednak nasza cera tak bardzo pokocha witaminę C?

Jako najważniejsze atuty wskazać tutaj możemy:

1) Pomoc w walce z cerą naczynkową

– witamina c uszczelnia naczynka i pomaga zapobiec ich kolejnym pęknięciom, dzięki czemu efekt nieustannie zaczerwienionej twarzy zostaje zminimalizowany

2) Pomoc w leczeniu trądziku

– pomaga ograniczyć powstawanie zaskórników, grudek oraz nadprodukcję sebum; wykazuje działanie antyzapalne

3) Wsparcie skóry z przebarwieniami

– witamina c rozjaśnia skórę i pomaga ograniczyć powstawanie nowych przebarwień

4) Działanie przeciwstarzeniowe

– wspomaga wytwarzanie przez skórę kolagenu, dzięki czemu cera jest bardziej jędrna i napięta

5) W połączeniu z  kremem z wysokim filtrem, stanowi doskonałą ochronę przeciwsłoneczną

Formy występowania witaminy C w kosmetykach do twarzy

Jest kilka form, w jakich możemy znaleźć witaminę C w kosmetykach. Do najczęstszych zaliczyć możemy:

1) Czysty kwas L-Askorbinowy

2) Glukozyd askorbylu

3) Palmitynian askorbylu

4) Sól sodowa fosforanu askorbylu

5) Tetraizopalmitynian askorbylu

Najszybsze efekty uzyskamy po użyciu czystego kwasu L-Askorbinowego, ale jest to forma najmniej stabilną ze wszystkich. Pamiętajmy tutaj, żeby formy tej nie łączyć z innymi drażniącymi składnikami, w tym równie skutecznym niacynamidem. Zwróćmy ponadto uwagę, że ze względu na wspomnianą niestabilność, witamina ta szybko się utlenia i zazwyczaj po 3 miesiącach jest niezdatna do użycia (dowodem na to jest zmiana barwy kosmetyku).

Jak działa witamina C na twarz

Jak dobrze wiemy, witamina C bardzo dobrze rozpuszcza się w wodze, natomiast w ogóle nie rozpuszcza się ona w tłuszczach, przez co wcale tak łatwo jest w stanie przeniknąć przez nasz naskórek. Jest to oczywiście możliwe, ale koniecznym warunkiem będzie tutaj pH użytego produktu, które nie może mieć niższej wartości niż 3,5.

Co ciekawe, połączenie rozpuszczalnej w wodzie witaminy C z rozpuszczalną w tłuszczach witaminą E, znacznie zwiększy jej wchłanianie przez skórę. Innymi słowy, to jaki efekt działania oraz jaki stopień wchłaniania tej witaminy ostatecznie uzyskamy, będzie zależało od użytego produktu.

W których kosmetykach znajduje się witamina C na twarz

Jak już wyżej zostało wspomniane, korzyści ze stosowania witaminy C na twarz, będą zależały od rodzaju produktu, na który się zdecydujemy. Wskazuje się, że witamina C najlepiej wchłania się przez kosmetyki typu serum, bądź też esencja. Poprzez odpowiednio dobrane składniki oraz charakter tego typu produktów, witamina C wnika do dalszych warstw naskórka, przynosząc pożądane efekty.

Tak naprawdę witaminę C możemy znaleźć, zarówno w kremach do twarzy, jak również tonikach, esencjach oraz wreszcie serach. Z pewnością w serum znajdziemy jej wyższe stężenie,które co prawda będzie w stanie szybciej zadziałać, ale jeżeli nie do końca wiemy, jak zachowa się nasza cera po takiej mieszaninie, na początku, mimo wszystko, warto zacząć od niższych stężeń.

Przeciwwskazania do stosowania witaminy C na twarz

Chociaż witamina C nie należy do składników jakoś szczególnie niebezpiecznych, nie oznacza to, że nie należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Istotnym będzie tutaj dokładne przeanalizowanie składu produktu, na który w ostateczności się decydujemy, gdyż tak naprawdę dopiero on będzie decydować, czy pojawi się u nas jakikolwiek świąd, zaczerwienienie, bądź też wysypka.

Jeszcze jakiś czas temu można było spotkać się z informacją, jakoby witamina C mogła być stosowana tylko i wyłącznie w okresie jesienno-zimowym, ale okazało się to mitem. O czym już wyżej była mowa, witamina C potęguje działanie kremów przeciwsłonecznych i należy ją raczej traktować jako dodatkową ochronę przeciwsłoneczną, a nie składnik powodujący konieczność unikania promieni słonecznych.

Witamina C na twarz rano i wieczorem

Kiedy nakładać witaminę C na twarz? Wszystko tak naprawdę zależy, od tego, co dokładnie chcemy uzyskać. Nakładając rano serum z witaminą C, uzyskamy efekt rozświetlenia, rozjaśnienia cery oraz oczywiście ochronę przeciwsłoneczną. Witaminę tę warto jednak stosować także wieczorem. Zadziała ona wtedy bardziej antystarzeniowo i wspomoże cerę po całodniowym narażeniu na stres oksydacyjny.

Jak widzimy, szereg korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie witaminy c na twarz, jednoznacznie przesądza o tym, że grzechem byłoby chociaż nie spróbować, jak sprawdzi się ona na naszej cerze.