Napar przyrządzany z liści zielonej herbaty przynosi wiele cennych korzyści dla zdrowia. Jednak mało kto wie, że równie pozytywnie wpływa na układ krążenia. Zatem zielona herbata a ciśnienie, w czym tkwi jej sekret? Jak się okazuje, napar wykazuje działanie regulujące ciśnienie krwi. Dlatego korzystnie wpływa na osoby z nadciśnieniem. Z tego powodu warto bliżej przyjrzeć się jej właściwościom i dowiedzieć się jak w naturalny sposób zadbać o swoje zdrowie pijąc zieloną herbatę.
Czym się wyróżnia zielona herbata?
Napój ten wywodzi się z Chin. Do jego przyrządzenia wykorzystuje się liście z herbaty chińskiej, które po zaparzeniu dają charakterystyczny zielonkawy kolor napoju. Dostępnych jest wiele gatunków tej herbaty. Różnią się od siebie sposobem uprawy, krajem pochodzenia, a także czasem zbierania. W sklepach można również znaleźć herbatę w torebkach. Jednak pragnąc w pełni cieszyć się jej właściwościami, zdecydowanie lepszym wyborem będzie herbata liściasta. Swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza sposobowi przerabiania. Listki przetwarza się do godziny po zbiorze, dzięki czemu nie ulegają fermentacji. W ten sposób napar jest bogaty w witaminy i cenne dla zdrowia substancje. Dzięki temu zielona herbata na ciśnienie jest chętnie wykorzystywana przez osoby z problemami dotyczącymi krążenia.
Cenne właściwości zielonej herbaty
Zielona herbata jest bogatym źródłem wielu witamin takich jak:
- witamina A,
- witamina B,
- witamina C,
- witamina E,
- cynk,
- fluor ,
- potas,
- polifenole.
Dzięki takiemu bogactwu herbata działa antyoksydacyjnie, a nawet wspomaga proces odchudzania. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, nadciśnienia i zawału serca, a nawet udaru. Poprawia wygląd skóry, przyśpiesza metabolizm, lekko pobudza i zwiększa koncentrację. Zdrowotnych właściwość tego naparu jest o wiele więcej. Jednak w tym artykule istotna jest wcześniej wspomniana zależność — zielona herbata a ciśnienie. To właśnie na tym działaniu należy się skupić.
Zielona herbata a ciśnienie — w jaki sposób pomaga?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny ograniczyć bądź wyeliminować kawę ze swojego planu dnia. Niestety czasami jest to bardzo trudne i skłania do szukania alternatyw dla tego napoju. Tym właśnie jest zielona herbata, która dzięki zawartości teiny dodaje energii i pobudza, jednak jej efekt jest rozłożony w czasie z powodu powolnego uwalniania tej substancji do krwi. Dlatego jej spożycie nie powoduje nieprzyjemnych skutków takich jak przy kawie. Co więcej, udowodniono, że zielona herbata na ciśnienie krwi ma bardzo korzystny wpływ. Zawarte w herbacie katechiny obniżają ciśnienie krwi zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. Dodatkowo napar ten nie tylko reguluje krążenie, ale również może zapobiegać chorobom związanym z układem sercowo-naczyniowym i zmniejszyć ryzyko śmierci w wyniku tych schorzeń. Jak widać, zielona herbata ma potrójne działanie:
- Obniża ciśnienie.
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia.
- Zmniejsza ryzyko śmierci spowodowanego nadciśnieniem.
Zielona herbata przy nadciśnieniu — jak częste pić i jak ją przygotować?
Zielona herbata a ciśnienie, w jakiej ilości ją pić, by uzyskać pełnię jej możliwości? Według specjalistów już filiżanka herbaty dziennie pozytywnie wpływa na układ krążenia, regulując jego pracę. Jednak przy nadciśnieniu najlepiej wypijać 2-3 filiżanki zielonej herbaty. Dzięki takiej dawce uzyska się lepsze efekty i obniży ciśnienie. Przy czym warto pamiętać, że na działanie tego naparu ma wpływ rodzaj i sposób parzenia liści.
Jaką zieloną herbatę wybrać?
Zielona herbata występuje w różnych odmianach. W sklepach można nawet znaleźć herbatę w torebkach. Jednak takie produkty mają słabe działanie, gdyż w procesie wytwarzania tracą większość witamin i minerałów. Dlatego, gdy chce się zacząć przygodę z tym naparem ze względu na zdrowotne właściwości, to należy wybierać tylko herbaty liściaste. To właśnie w nich jest najwięcej witamin i innych substancji. Co więcej, liczy się również gatunek liści. Jednymi z popularniejszych herbat są m.in. Matcha, Sencha, Dary natury, czy też Bancha. Warto również pamiętać, że napary różnią się od siebie także ilością teiny. Dlatego zielona herbata na obniżenie ciśnienia powinna być dobierana w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę nie tylko walory smakowe, ale również właściwości.
Jak parzyć zieloną herbatę, by nie straciła swoich właściwości?
Bardzo ważny podczas stosowania zielonej herbaty jej sposób jej parzenia. Nieodpowiednia temperatura może zniszczyć wszystkie cenne właściwości. Co więcej, istotny jest także czas, który wpływa na działanie naparu. Łyżeczkę suszu trzeba zalać 200 ml wody w temperaturze 70-80 stopni C i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia. Czas należy ustalić w zależności od efektów, jakie pragnie się uzyskać:
- 2-3 minuty — działanie pobudzające,
- 5-6 minut — działanie uspokajające.
Odpowiednio zaparzony napar będzie miał wszystkie pożądane cechy a jego właściwości z pewnością wspomogą walkę z nadciśnieniem.
Zielona herbata a ciśnienie — naturalny sposób na zdrowie
Zielona herbata ma wiele cennych właściwości w tym działanie regulujące ciśnienie krwi. Dlatego jest polecana szczególnie osobom z nadciśnieniem. Nawet jedna filiżanka dziennie ma pozytywny wpływ na organizm. Jednak w celu zwiększenia efektów najlepiej wypijać 2-3 filiżanki zielonej herbaty dziennie. Oczywiście wysokie ciśnienie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia jednak można wspomóc organizm również naturalnymi sposobami.