Zdarzają się sytuacje, w których paznokcie są w bardzo opłakanym stanie – płytka paznokcia bardzo się kruszy, przerzedza, integralność górnej warstwy jest naruszona, wolna krawędź jest laminowana. Rozwiązaniem jest całkowita odnowa długości paznokcia poprzez jego wyhodowanie. Jak szybko rosną paznokcie? Może to zająć od miesiąca do sześciu miesięcy. Jak przyspieszyć ten proces? Co jest do tego potrzebne? Ten artykuł ma odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.
Struktura płytki paznokcia
Paznokieć to wyrostek skóry, który znajduje się na opuszkach palców. Płytka paznokciowa znajduje się na łożysku paznokcia.
Składniki paznokcia:
- Płytka paznokciowa — widoczna część paznokcia, która zajmuje przestrzeń od strefy wzrostu do wolnego brzegu;
- Strefa wzrostu (macierz) — znajduje się pod skórą. W tym miejscu powstają onychoblasty. Rodzą się przez podział, dojrzewają, przechodzą cykl życiowy trwający około trzech tygodni, po którym pojawiają się na powierzchni już zrogowaciałe. Są one pozbawione wody, cytoplazmy i jądra. Dlatego paznokcie nie muszą być odżywione, potrzebuje tego jedynie obszar skórek. Martwe komórki zamieniają się w łuski i układają się w warstwy. Pomiędzy zrogowaciałymi komórkami znajdują się niewielkie warstwy tłuszczu i wody, które zapewniają paznokciom połysk i elastyczność;
- Korzeń paznokcia to ta część paznokcia, która wychodzi na powierzchnię. Jest to małe półkole u podstawy paznokcia.
Płytka paznokciowa znajduje się na skórze paliczków palców. Obszar ten nazywany jest łożyskiem paznokcia. Przebiegają przez nią naczynia, zapewniając płytce paznokcia różowy odcień. - Płytka paznokciowa jest przymocowana do łoża za pomocą systemu rowków, które współdziałają ze sobą, zapewniając mocne połączenie. Zaburzenie tych wiązań powoduje złuszczanie się paznokcia. Stan ten nazywany jest onycholizą. W nieskomplikowanych przypadkach taką przypadłość można skorygować w gabinecie kosmetycznym.
- Płytka paznokciowa kończy się luźnym brzegiem. Obszar ten nie przylega do skóry. Nazywa się również powierzchnią końcową. Podczas manicure wolny brzeg jest opiłowywany i kształtowany.
- Wałki boczne znajdują się po bokach paznokcia. Są one ruchome i podatne na rogowacenie. Są one również poddawane zabiegom podczas manicure. Zatoki boczne to rowki oddzielające wały boczne od talerzy;
- Naskórek to ochronna skóra, która znajduje się w obszarze wzrostu lub macierzy. Chroni paznokieć przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi;
- Pterygium — zrogowaciała część naskórka. Jest widoczna gołym okiem i przypomina białawe blaszki. Niedostatecznie oczyszczony paznokieć z pterygium prowadzi do odklejenia się żelowego lakieru do paznokci i przedłużenia.
Skład chemiczny paznokcia:
- Keratyna — 60%;
- Woda – 15%;
- Tłuszcze – 15%;
- Siarka i inne minerały – 10%.
Jak szybko rosną paznokcie?
Paznokcie rąk rosną średnio w tempie 1 mm na tydzień. Paznokcie są całkowicie odnawiane w ciągu 4-6 miesięcy. Na stopach paznokcie rosną znacznie wolniej. Faktem jest, że obciążenie funkcjonalne kończyn górnych jest wyższe, krążenie krwi w palcach rąk jest znacznie szybsze.
Tempo wzrostu paznokci zależy od wielu czynników:
- Jakość żywienia;
- Stan układu hormonalnego;
- Tryb picia;
- Pora roku;
- Środowisko ekologiczne;
- Poziom tlenu we krwi;
- Stan emocjonalny;
- Faza cyklu miesiączkowego;
- Płeć i wiek.
U mężczyzn paznokcie rosną znacznie szybciej niż u kobiet. Wraz z wiekiem tempo wzrostu paznokci zwalnia.
Przyczyny spowolnienia wzrostu paznokci
Paznokcie są stale narażone – obowiązki domowe, ekspozycja na czynniki atmosferyczne. Wszystko to może spowolnić wzrost paznokci. Istnieją też inne czynniki wpływające na ten proces:
- Niewłaściwe odżywianie. Brak składników odżywczych i witamin wpływa na stan paznokci. Następuje spowolnienie wzrostu, zmienia się struktura i kolor;
- Choroba. Cukrzyca, problemy z nerkami, zaburzenia ukrwienia to główni wrogowie paznokci.
- Złe nawyki. Wszyscy wiedzą o szkodliwości palenia i alkoholu. Odrzucenie szkodliwych nawyków pozytywnie wpływa na stan ciała i paznokci;
- Kontuzje. Uderzenia paznokci spowalniają odrastanie paznokci i zniekształcają ich wygląd;
- Grzyby. Infekcja grzybicza rozprzestrzenia się powoli, ale zauważalnie. Grzybica paznokci wpływa na wygląd paznokci, strukturę i grubość. Paznokcie są zdeformowane lub ich wzrost całkowicie się zatrzymuje.
Witaminy i mikroelementy na wzrost paznokci
- Witamina A wpływa na wzrost paznokci, wystarczająca ilość tej witaminy zapewnia gładkość i równość paznokci;
- Witaminy z grupy B. B1, B2, B6 i B12 zwalczają rozwarstwienie. Dzięki zachowaniu integralności płyty przyspiesza jej wzrost;
- Witamina C wzmacnia paznokcie i działa antybakteryjnie;
- Witamina E stymuluje wzrost, wzmacnia paznokcie, ale przy nadmiernej ilości witamina może być szkodliwa;
- Witamina N pomaga w walce o długie i zdrowe paznokcie. Wskazana przy łamliwych paznokciach;
- Magnez, cynk i żelazo. Wystarczająca ilość tych elementów sprawia, że paznokcie są zdrowe, pomaga wyhodować pożądaną długość.