Prawie każda kobieta, która miała dzieci, powie, że urodzenie dziecka to jedno z najwspanialszych wydarzeń w jej życiu. Nie ma nic takiego jak radość z wprowadzenia na świat nowego życia, które jest częścią Ciebie i osoby, którą kochasz. Jeśli jednak porozmawiasz z tymi samymi kobietami, wszystkie opowiedzą historie o tym, jak ich wargi sromowe po porodzie się zmieniły. Do tego dojdzie przyrost wagi, rozstępy, przebarwienia, obwisłe piersi i zmieniona okolica intymna w czasie ciąży i po porodzie.
Wargi sromowe w czasie ciąży
Około 20 tygodnia ciąży w wargach sromowych i reszcie zewnętrznych narządów płciowych zachodzą bardziej znaczące zmiany, które związane są ze zwiększonym przepływem krwi do narządów miednicy. W efekcie są one dosłownie wypełnione krwią, przez co puchną, powiększają się nieznacznie, stają się bardziej wrażliwe i zmieniają kolor na jeszcze ciemniejszy. Może również rozwinąć się tak zwane „żylaki warg sromowych podczas ciąży”, obrzęk tkanek. Jest to spowodowane rosnącym płodem, który uciska na tętnice odpowiedzialne za ukrwienie tego obszaru. Stopień zaawansowania żylaków wpływa na ryzyko pęknięcia krocza i krwawienia podczas porodu.
Możliwe jest również otwarte krwawienie z żył narządów płciowych, gdy dziecko wyjdzie na świat. W takiej sytuacji lekarz przed porodem określa stopień zaawansowania choroby i przepisuje rodzaj porodu — naturalny lub przez cesarskie cięcie. Po urodzeniu dziecka stan ten w większości przypadków wraca do normy bez żadnej interwencji.
Ze względu na to, że skóra warg sromowych staje się w czasie ciąży bardzo wrażliwa, każdy nieostrożny ruch podczas stosunku lub zabiegów higienicznych może prowadzić do urazów. Z reguły są to niewielkie rozdarcia w fałdach. W zasadzie to też nie ma się czym przejmować. Najważniejsze jest to, aby nie dostała się tam żadna infekcja i nie rozwinął się stan zapalny.
Objawy zapalenia warg sromowych mniejszych w ciąży:
- Pieczenie i intensywne swędzenie warg sromowych;
- Obrzęk zewnętrznej części sromu;
- Zwiększona wydzielina, która staje się szarawa lub zielonkawa;
- Suchość błony śluzowej zewnętrznych narządów płciowych i pochwy;
- Ból w kroczu, który nasila się podczas chodzenia lub podczas stosunku.
Zatem obrzęk warg sromowych i/lub ścian pochwy u kobiet w ciąży może być spowodowany infekcją (pleśniawki, gardnerella, ureaplasma), ponieważ w tym czasie odporność kobiety jest obniżona. Infekcji okolic intymnych towarzyszy nieprzyjemny zapach, swędzenie lub pieczenie, które jest szczególnie silne podczas oddawania moczu. Nie należy lekceważyć tych objawów, gdyż mogą one powodować powikłania i wpływać na rozwój dziecka. Dlatego w przypadku obrzęku, swędzenia, nieprzyjemnego zapachu lub innego dyskomfortu w okolicach intymnych, skontaktuj się ze swoim ginekologiem.
Wargi sromowe po porodzie
Jak zmieniają się narządy intymne kobiety po porodzie? Wargi sromowe i ich wygląd często nie podobają się kobietom. Po znoszeniu stresu i napięcia związanego z porodem nie wyglądają najlepiej. Tkanka staje się bolesna, obrzęknięta i przebarwiona. Czasami wyniki manipulacji i zabiegów takich jak episiotomie, kleszcze położnicze i tym podobne jeszcze bardziej pogarszają ogólny obraz. Okolice intymne, a zwłaszcza wargi sromowe, przechodzą w okresie połogu szereg zmian. Po porodzie wargi sromowe większe często wiotczeją, a wargi sromowe mniejsze są często powiększone asymetrycznie. Natomiast nasilenie ewentualnych zmian zależy od wielu czynników:
- Prawidłowe prowadzenie porodu,
- Czas trwania samego procesu,
- Wiek i stan zdrowia kobiety,
- Działalność sportowa w przeszłości,
- Waga noworodka,
- Całkowita liczba urodzeń drogą naturalną.