Ciąża i koloryzacja włosów – czy to się wyklucza?

Jeśli chodzi o zmianę koloru włosów w ciąży, od lat funkcjonuje wiele mitów na ten temat. Jak należy podejść do tematu, aby zachować bezpieczeństwo? Czy poddawanie włosów zabiegom farbowania jest dozwolone w okresie ciąży?

Mity dotyczące farbowania włosów w ciąży

Przede wszystkim, od wielu lat, panowało przekonanie o zakazie farbowania włosów w ciąży. Miało ono swoje podstawy w tym, jakie farby były kiedyś stosowane do koloryzacji. Były to mieszanki zawierajace toksyczne substancje i także amoniak, który był głównym składnikiem odpowiedzialnym za utrzymanie koloru na włosach. Z biegiem lat, zmieniło się to podejście i okazało się, że niektórzy producenci farb do włosów, poszli o krok dalej i stworzyli farby nie zawierajace amoniaku. Poza tym wiele produktów zostało przebadanych pod kątem toksyczności dla ciężarnych. Wyniki tych badań były zadowalające i okazało się, że można stworzyć produkty, które są łagodniejsze i zawierają substancje podobne do amoniaku. Był to duży krok naprzód, który przyczynił się do tego, że farbowanie w ciąży stało się bezpieczne. Producenci farb do włosów prześcigają się w coraz lepszych składach swoich preparatów, dzięki czemu Klientki w oczywisty sposób na tym korzystają.

Jakie farby najlepiej wybierać na okres ciąży?

Zdecydowanie należy unikać preparatów z amoniakiem, które wcale nie są lepsze od tych bez amoniaku, a ich intensywny zapach może być podrażniający. Amoniak mimo wszystko jest toksyczną substancją i nawet jeśli farba zawiera jego śladową ilość, to lepiej wybrać preparat posiadający pokrewne substancje, a także te oparte na naturalnych składnikach. Na przykład na różnych olejkach kwiatowych, dzięki którym substancje farbujące łatwiej docierają wgłąb włosa. Ponadto są one mocno pielęgnujące włosy i chronią je podczas farbowania. Olejki kwiatowe mają przyjemny i delikatny zapach, a dla kobiet w ciąży to pewnego rodzaju aromaterapia. Ze względów bezpieczeństwa znacznie lepiej jest wybrać farby bez amoniaku i nasycone roślinnymi składnikami niż ciężkie, chemiczne farby. Okres ciąży jest wyjątkowy, a szczególnie pierwszy trymestr i nie trzeba wtedy narażać organizmu na amoniak. Zresztą i w codziennym użytkowaniu, farby bez amoniaku, są równie skuteczne jak te z amoniakiem.

Piękne włosy to element dobrego samopoczucia w ciąży

Jeśli ktoś zapyta czy można farbować włosy w ciąży, to zasadniczo nie ma do tego żadnych przeciwskazań. Nawet farby z małą ilością amoniaku nie mają potwierdzonego szkodliwego działania na płód. Tym bardziej farby bez amoniaku, wydają się całkiem bezpieczne. Jeśli stosuje się środki ostrożności i nie przesadza z ilością zabiegów koloryzacji, jest to naprawdę rozsądna opcja. Warto dodać, że okres ciąży powinien być dla kobiety ulgą, a dbanie o urodę to element dobrego samopoczucia. Jeśli przedtem farbowało się włosy co dwa miesiące, to trudno byłoby z tego nagle zrezygnować przez całe dziewięć miesięcy. Stąd nie warto się wstrzymywać przed koloryzacją, bo dobre samopoczucie, jest nieocenione w okresie ciąży i nastraja przyszłą Mamę pozytywnie.