Atopowe zapalenie skóry – jak zmniejszyć objawy?

Atopowe zapalenie skóry jest poważnym problemem, który może dotyczyć nawet 8% Polaków. Jednocześnie AZS jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Skóra chorego nieprawidłowo reaguje na alergeny środowiskowe, co prowadzi do pojawienia się objawów takich jak świąd, zaczerwienienie, suchość czy nawracające zapalenia bakteryjne. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja, ale też jak zmniejszyć objawy.

Atopowe zapalenie skóry – pielęgnacja to podstawa

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której niestety nie można wyleczyć, natomiast można doprowadzić do jej remisji. Jednak aby to zrobić trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji. Nie może być ona przypadkowa. Na pewno należy stosować kosmetyki, które w swoim składzie nie mają parabenów, SLS czy silnych detergentów. Codziennie rano należy przemywać skórę twarzy zimną wodą, by pobudzić mikrokrążenie. Dzięki temu kosmetyki będą lepiej się wchłaniać. Po przemyciu twarzy zimną wodą należy też przemyć twarz płynem micelarnym, który wspiera barierę ochronną skóry, ale też utrzymuje jej naturalną równowagę. Oczywiście w składzie w żadnym wypadku nie może znajdować się alkohol etylowy. Do mycia twarzy najlepiej stosować produkty które w swoim składzie mają cynk. Uczestniczy on w wytwarzaniu prostaglandyn. Zmniejsza wydzielanie sebum i wzmacnia układ immunologiczny skóry. Kolejnym niezbędnym kosmetykiem, którego należy używać jest krem nawilżający. wybierzcie taki, który w składzie ma kwas hialuronowy. Nie tylko przynosi on ukojenie i łagodzi podrażnienia, ale też pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Na uwagę zasługuje jeszcze niacynamid, czyli pochodna witaminy B3. Ma on działanie nawilżające, wzmacnia barierę ochronną, a przy tym działa antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie.

Zdrowa dieta przy AZS

Odpowiednio zbilansowana dieta poprawia kondycję skóry i wpływa na pracę całego organizmu. Zmniejsza też częstotliwość pojawiania się nawrotów AZS. Dieta powinna być oparta na warzywach, ponadto muszą w niej znaleźć się oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Poprawiają one elastyczność skóry i wzmacniają jej barierę ochronną. Oczywiście kolejnym ważnym składnikiem są ceramidy i sterole roślinne. Zatrzymują one wodę w naskórku i regulują poziom wydzielania sebum. Do potraw możecie dodawać np. olej z ogórecznika czy też wiesiołka. Pewne jest to, że z diety należy całkowicie wyeliminować produkty przetworzone i tutaj mowa nie tylko o jedzeniu typu fast food, ale też produktach garmażeryjnych. Trzeba też zrezygnować całkowicie z alkoholu czy papierosów. Do tego należy wypijać codziennie 2 litry wody niegazowanej oraz około 2 szklanki soków tłoczonych na zimno. Florę bakteryjną jelit trzeba wzmacniać, gdyż w ten sposób wzmacnia się pracę układu odpornościowego. Można to robić stosując produkty, które są probiotykiami i tutaj mamy na myśli jogurty naturalne czy kefiry. Przynajmniej 2 razy w tygodniu należy wypić szklankę jogurtu bądź kefiru.

Mniej stresu – zadbaj o swoje zdrowie psychiczne przy AZS

Stres nasila objawy AZS i to fakt medyczny. Dlatego też należy zadbać o to, aby w życiu było jak najmniej stresu. Wiadomo, że nie można go całkowicie wyeliminować, natomiast należy robić to, co sprawi, że lepiej radzicie sobie właśnie ze stresem. Na pewno skuteczna jest aktywność fizyczna. Wyobraźcie sobie, że ćwiczenia osłabiają reakcję stresową organizmu oraz poprawiają nastrój i obniżają napięcie. Możecie więc biegać, jeździć na rowerze czy uprawiać inne ćwiczenia ruchowe.