Równowaga, czyli jak pogodzić pracę z macierzyństwem

praca a macierzyństwo

Pracujące mamy stają przed wyzwaniami, z którymi inne kobiety nie muszą się mierzyć. Musimy zrównoważyć naszą pracę i życie osobiste, co czasami może być trudne. Jednak bycie pracującą matką nie jest niemożliwe i możesz odnieść sukces w obu zawodach, jeśli zastosujesz się do tych prostych zaleceń:

Wiele kobiet chciałoby robić to wszystko,podczas gdy inne twierdzą, że to niemożliwe

Większość pracujących matek mówi, że chciałaby mieć udaną karierę i szczęśliwe życie rodzinne, ale wiele z nich uważa, że to niemożliwe. Badanie z 2015 r. wykazało, że podczas gdy 85% badanych kobiet zgodziło się lub nieco zgodziło się z poglądem, że „możliwe jest” dla nich posiadanie zarówno udanej kariery, jak i szczęśliwego życia rodzinnego, ponad jedna trzecia stwierdziła, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby udało im się osiągnąć obie te rzeczy jednocześnie.

A jednak wielu z nich udaje się mieć nie tylko udaną karierę, ale także szczęśliwe rodziny – i są one dowodem na to, że „mieć wszystko” to nie tylko pomysł, ale raczej rzeczywistość.

Ważne jest, aby poświęcić czas dla siebie

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, że ważne jest, abyś poświęcił trochę czasu dla siebie. Będą czasy, kiedy czujesz się jak każdy inny potrzeby są ważniejsze niż ty, ale jeśli nie dbać o siebie pierwszy, to jak może ktoś inny? Musisz spędzić trochę czasu robiąc rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy i wnoszą radość do twojego życia. Jeśli nie ma wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, aby to zrobić, to może są pewne rzeczy, które muszą być dostosowane, aby to się stało.

Innym sposobem upewnienia się, że samoopieka ma miejsce, jest nadanie jej priorytetu w stosunku do innych rzeczy w codziennym życiu. Kiedy stajemy przed wyborem pomiędzy pracą w godzinach nadliczbowych a spędzaniem czasu z przyjaciółmi lub członkami rodziny, wybierajmy te dwie ostatnie opcje. Chociaż praca może być dobrze płatna i zapewniać korzyści, które pomagają innym finansowo (np. możliwość zakupu artykułów spożywczych), te same korzyści mogą płynąć z wolontariatu w organizacjach charytatywnych! Więc następnym razem, gdy ktoś zapyta, co ich ulubiona organizacja charytatywna robi co roku podczas Święta Dziękczynienia, Bożego Narodzenia czy Wielkanocy… może zaproponować wolontariat zamiast tego?

W porządku jest mieć zły dzień i po prostu pozwolić mu przeminąć

Nie zawsze można być idealnym, i nie zawsze można być najlepszym, i nie zawsze można być najbardziej udanym. To jest w porządku, aby mieć zły dzień, powiedz sobie, że masz zamiar zacząć świeże jutro i po prostu niech to idzie.

Nie zapominaj o zabawie

Tak łatwo jest dać się złapać w „zajętości” życia, że zapominamy o zabawie i cieszeniu się sobą. Jeśli jesteś rodzicem, jest szansa, że twoje dzieci również przez to przechodzą. Poświęć czas na robienie rzeczy, które wydobywają radość z każdego z nas – nawet jeśli jest to coś prostego, jak wspólne spacery czy granie w gry planszowe po obiedzie.

Kiedy jesteśmy szczęśliwi, nie myślimy o pracy tak często; kiedy nie jesteśmy szczęśliwi w pracy, trudno jest nie pozwolić, aby te uczucia rozlały się na inne obszary naszego życia. Dlatego zadbaj o siebie (i upewnij się, że twój partner też to zrobi), poświęcając czas na czynności i doświadczenia, które przynoszą ci radość!

Nie zapominaj o tym, żeby znaleźć czas dla swojego partnera

W idealnym świecie, byłbyś w stanie spędzić każdy dzień ze swoim partnerem. Jak to jest, jednak, że może nie zawsze jest to możliwe. I uwierz mi, kiedy mówię, że nie ma wstydu w znalezieniu czasu dla siebie – i co najważniejsze dla nich.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest wygospodarowanie w każdym tygodniu czasu na wspólne spędzanie czasu jako para i upewnienie się, że robicie to regularnie (może to oznaczać raz na dwa tygodnie lub kilka razy w tygodniu). Nie chodzi tu o to, jak często się spotykacie, ale raczej o to, że dokładacie starań, by widywać się z nimi regularnie i za każdym razem robić coś razem.

Oprócz skupienia się na relacji z partnerem, nie zapominaj o osobach w jego życiu, które są najważniejsze: przyjaciołach i członkach rodziny! Oznacza to znalezienie sposobów, w których wszyscy mogą się dobrze bawić bez poczucia presji, jeśli nie czują się w danym momencie na siłach, aby się spotykać – czy to oznacza organizowanie przyjęć obiadowych w domu, gdzie każdy przynosi swoje własne danie, czy też wspólne wyjście jako cała grupa raz na miesiąc lub dwa, zależy od tego, co najlepiej sprawdza się w kontekście planowania harmonogramów obu zestawów rodziców; pamiętaj tylko, że bycie zaproszonym nie zawsze musi oznaczać wyjście w jakieś wymyślne miejsce – czasami oglądanie telewizji podczas przytulania się na kanapie liczy się jako jakość czasu rodzinnego!

Nie oczekuj perfekcji

Nikt nie jest doskonały i ważne jest, aby pamiętać o tym, gdy znajdziesz się porównując swoją pracę lub rodzicielstwo do innych. Kiedy porównujemy siebie i nasze dzieci do innych, może to prowadzić nas w dół ścieżki poczucia, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy lub że powinniśmy robić więcej.

Ważne jest również, aby nie porównywać swojego partnera z innymi partnerami; żaden związek nie jest taki sam jak inny.

Możesz odnieść sukces w pracy i w domu

Wszyscy wiemy, że bycie pracującą mamą nie jest łatwe. Pomiędzy opieką nad dziećmi a upewnieniem się, że dotrą do szkoły na czas, wielu kobietom trudno jest zmieścić wszystko w ciągu dnia. Problem polega na tym, że większość ludzi uważa, że nie można mieć wszystkiego – kariery i życia rodzinnego. Ale to jest możliwe! Możesz odnieść sukces w pracy i być dobrą matką również w domu.

Nie jesteś sama, jeśli czujesz, że jest to coś niemożliwego dla twojego życia w tej chwili, ale nie martw się: istnieją sposoby, aby pomóc zrównoważyć swoje życie bez umieszczania albo kariery lub rodziny na pierwszym miejscu (co prowadziłoby do winy). Z pewnym planowaniem i przygotowaniem, będziesz w stanie znaleźć sukces w obu obszarach swojego życia!

Pierwszym krokiem jest znalezienie sposobu na zarządzanie swoim czasem tak, abyś mogła odnieść sukces w pracy i w domu. Następnie bądź dumna z faktu, że robisz to, co trzeba, aby odnieść sukces zarówno jako matka, jak i pracownik.