Egocentryk i egoista – niby każdy wie co to oznacza, ale jak pokazuje praktyka, te dwa pojęcia są ze sobą bardzo często mylone. Egocentryk może być egoistką. Ale jak to wygląda w drugą stronę? Warto wskazać, kim są te dwie osoby, aby móc raz na zawsze zrozumieć, na czym to wszystko tak naprawdę polega.
Egoista – jestem zawsze na pierwszym miejscu
Po czym rozpoznać takiego człowieka? Po tym, że swoje interesy zawsze stawia na pierwszym miejscu. Jeżeli taki egoista znajduje się w grupie, to jego rozpoznanie może być pozornie na początku bardzo ciężkie. Jednak z czasem, w trakcie trwającej rozmowy, wyjdzie na wierzch, kto uważa, że jego słowa i sprawy są najważniejsze. Egoista ma to do siebie, że nie bierze w ogóle pod uwagę innych osób uważając, że ich sprawy nie są tak ważne jak jego.
Egoistę wyróżnia często to, że oczekują od świata zewnętrznego aprobaty dla swojego zachowania. Co też się nie zdarza. Przez ciągłe stawianie swojej osoby na pierwszym miejscu, ludzie odsuwają się od nich, ponieważ najzwyczajniej w świecie, nie tolerują takiego zachowania. Egoista ma problem z podtrzymaniem relacji, ponieważ do innych odzywają się na ogół wtedy, jeżeli mają jakiś problem, który dotyczy ich własnej osoby. Z reguły nie troszczą się o innych.
Egocentryk – jestem w centrum wszechświata
Aby zrozumieć kim jest egocentryk, warto sprawdzić, co tak naprawdę to słowo oznacza w łacinie. Pierwszy człon – ego – oznacza tak naprawdę „ja”, drugi człon – centrum – czyli środek. Egocentryk stawia siebie w centrum wierząc, że żyje w idealnie pięknym świecie. O ile egoista jest twardo stąpającym po ziemi człowiekiem, tak w tym drugim przypadku tak nie jest. Tym bardziej że egocentrycy mają to do siebie, że filtrują informacje, jakie docierają do ich umysłu.
Przejmują się oni tylko sobą i są na tym punkcie bardzo mocno przewrażliwieni. Jeżeli chodzi o innych – takie kwestie w ogóle ich nie obchodzą. Tego typu osoby można przyrównać do planet krążących w kosmosie. Egocentryk znajduje się w środku, a cała reszta krąży dookoła niego. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy człowiek tego typu jest egoistą.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Dlaczego te dwie osoby są zawsze ze sobą mylone? Egoista podchodzi do świata w ten sposób uważając, iż świat stworzony został dla jego korzyści. Dla nich najważniejsze jest to, co tak naprawdę może przynieść im jakikolwiek zysk. Chyba można powiedzieć z kolei, że egocentrycy są bardziej myślicielami. Tzn. często można spotkać ich rozważających nad tym, jakie wyobrażenia będą dla nich najważniejsze, jak mogą oni wpływać na kształtującą się rzeczywistością. Bywa tak, że świadomie (a często raczej nieświadomie) ignorują oni otaczającą ich rzeczywistość.
Egoista zawsze stara się patrzeć na zysk. Egocentryk ma to do siebie, że wiele rzeczy odnosi do siebie i obciążą tym inne osoby.