Letarg – co należy wiedzieć na temat tego stanu?

Być w letargu co to znaczy?

„Być jak w letargu”, „czy Ty znajdujesz się w letargu?” – często można spotkać się z takim sformułowaniami. Jednak czy każdy jest w stanie powiedzieć, co tak naprawdę oznacza samo słowo „letarg”? Całkiem możliwe, że zdecydowana większość osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, z jak poważnymi komplikacjami może się to wiązać.

Śmierć pozorna

Dla słowa letarg powstało drugie określenie – śmierć pozorna. Może nie kojarzy się to zbyt przyjemnie, ale tak faktycznie jest. To stan, który można przyrównać do śpiączki. Jest to bardzo głęboki sen (jednak nie można go też nazwać śpiączką). Z taką fazą ma się do czynienia na skutek uszkodzenia(upośledzenia) pracy narządów, jakie są podstawowe, jeżeli chodzi o normalne funkcjonowanie.

Co jest najważniejsze – trzeba zdać sobie sprawę z tego, że letarg jest na tyle poważny, iż przedłużający się, może zagrażać zdrowiu człowieka. Cechy charakterystyczne dla tego stanu to:

  • brak reakcji na bodźce,
  • możliwy zanik pracy serca,
  • utrata oddechu.

Być jak w letargu

Teraz czas udzielić odpowiedzi na pytanie – co to oznacza, być jak w letargu? Czy zawsze jest to powiązane z utratą zdrowia? Oczywiście, że ne. Jest to określenie, które przypisywane są najczęściej ludziom, jakie na chwilę „tracą” kontakt z rzeczywistością.

Najprościej podać tu przykład – jedna osoba mówi do drugiej, a ta nie tylko nie słucha, ale w ogóle nie reaguje na żadne bodźce (jak to w letargu bywa). Dopiero kilkukrotne szturchnięcie, podniesienie głosu, czy też inny, możliwy sposób sprawia, że rozmówcę można z owego letargu wyrwać. Niekiedy wykładowcy łapią na tym swoich studentów, uczniów, że Ci w ogóle ich nie słuchają, ponieważ „błądzą” gdzieś myślami, zapadając w chwilowy letarg. Na szczęście, w takich sytuacjach ma się do czynienia z niegroźnym stanem, który w żaden sposób nie zagraża człowiekowi. No cóż, ktoś się po prostu zamyślił.

Jak znaleźć się w przysłowiowym letargu?

Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko uzależnione jest od danej osoby. Niektórym zdarza się to całkiem często. Nie jest to wadą (o ile ktoś z tego powodu nie będzie ponosił żadnych konsekwencji!). Można to nawet postrzegać jako zaletę – o ile te myśli biegną w odpowiednim kierunku.

Najczęściej z możliwością zapadnięcia w krótki, niegroźny letarg, mogą mieć do czynienia osoby o charakterze romantyka, humaniści. Takie osoby, które po prostu lubią marzyć. Chociaż nie można powiedzieć, że osoby, które mają najczęściej do czynienia z przedmiotami ścisłymi, nie uciekają myślami daleko stąd. Takie stany również mogą im się zdarzać – w szczególności, jeżeli są oni właśnie na etapie roztrząsania dla nich bardzo ważnego problemu.

Być jak w letargu – popularne powiedzenie, jakie używane jest przez wielu. Teraz już każdy będzie wiedział, o co tak naprawdę chodzi.