Aspiryna a okres — czy można brać aspirynę na bóle miesiączkowe?

aspiryna a okres

Bolesne miesiączki to zjawisko, którego doświadcza niemal każda kobieta w wieku reprodukcyjnym. Czasami ból jest bardzo silny i znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie, dlatego, aby złagodzić ten nieprzyjemny objaw trzeba sięgnąć po różne leki, w szczególności pochodne kwasu acetylosalicylowego. Aspiryna a okres — takie połączenie jest czasami ryzykowne i nie zawsze uzasadnione.

Właściwości farmakologiczne leku

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, jest niesteroidowym lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.

Kwas acetylosalicylowy skutecznie hamuje powstawanie tromboksanów i prostaglandyn, ponieważ jest inhibitorem cyklooksygenazy, enzymu biorącego udział w ich syntezie. Aspiryna działa tak samo, jak inne NLPZ (np. ibuprofen i diklofenak) — ogranicza dopływ energii do procesu zapalnego poprzez hamowanie syntezy ATP, normalizuje przepuszczalność naczyń włosowatych i minimalizuje algogeniczne działanie bradykininy.

Lek stosowany jest w leczeniu ostrego i przewlekłego bólu, zakrzepicy, gorączki i różnych chorób zapalnych. Małe dawki kwasu acetylosalicylowego znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.

Aspiryna a okres — specyfika przyjmowania aspiryny w czasie miesiączki

Opinia ekspertów na temat tego, czy brać aspirynę podczas miesiączki, jest bardzo kontrowersyjna, ale większość nie zaleca przyjmowania żadnego alternatywnego środka przeciwbólowego, aby nie prowokować zwiększonych upławów i krwawienia z macicy. Jeśli kobieta nieświadomie przyjęła tabletki kwasu acetylosalicylowego i zauważyła znaczny wzrost objętości krwi menstruacyjnej, najlepiej natychmiast zgłosić się do lekarza.

Istnieją jednak również wskazania do stosowania aspiryny w przypadku bólu podczas miesiączki, np. ciężkiej algodysmenorrhoea spowodowanej zwiększonym wytwarzaniem prostaglandyn. W takim przypadku lekarze zwykle zalecają rozpoczęcie przyjmowania leku 1-2 dni przed spodziewanym terminem miesiączki. Jeśli jednak krwawienie jest długotrwałe i obfite lub istnieją bezwzględne przeciwwskazania, należy wybrać inny lek z grupy NLPZ, który nie wpływa na proces krzepnięcia.

Istnieje również rozpowszechniona teoria, że aspiryna powoduje miesiączki, dlatego wiele kobiet zażywa ją podczas okresu. Nie należy tego robić kategorycznie. Po pierwsze, brak miesiączki może wynikać z oczywistej przyczyny — ciąży, wobec której przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego jest surowo zabronione, nawet jeśli kobieta nie planuje porodu. A po drugie, jeśli opóźnienie wynika z niewydolności hormonalnej, nasilenie tej ostatniej przez aspirynę może prowadzić do poważnych, często nieodwracalnych konsekwencji.

Następnie takie dziewczyny zwracają się do specjalistów ze skargami na nieregularne miesiączki i obfite krwawienia, które trzeba długo leczyć. I oczywiście nie należy zapominać o możliwości zatrucia i zaostrzenia różnych patologii. Dlatego, jeśli kobieta doświadcza częstych miesiączek, powinna zgłosić się do ginekologa i podjąć odpowiednie leczenie, a nie uciekać się do samoleczenia.

Jeśli jużzdecydujesz się na aspirynę to przeczytaj ten artykuł: https://szafunia.pl/ile-tabletek-aspiryny-na-wywolanie-okresu-skuteczna-forma-przyjmowania-leku/ z którego dowiesz się ile tabletek aspiryny przyjmować na wywołanie okresu.

Działania niepożądane i przeciwwskazania

Głównym i najbardziej niebezpiecznym działaniem niepożądanym kwasu acetylosalicylowego jest jego zdolność do rozrzedzania krwi, co może powodować różnego rodzaju krwawienia (szczególnie u osób z zaburzeniami krzepnięcia). Ponadto aspiryna ma wyraźnie negatywny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego. W związku z tym bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania aspiryny są:

  • Obecność jakichkolwiek nieprawidłowości żołądka i przełyku;
  • Hemofilia i inne zaburzenia ze skłonnością do krwawień;
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli z komponentem astmatycznym;
  • Ciąża i laktacja;
  • Indywidualna nietolerancja na salicylany.