Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie — normy męskiej seksualności

do jakiego wieku mezczyzna jest sprawny seksualnie

Częstotliwość stosunków seksualnych u mężczyzny jest bezpośrednio związana z jego wiekiem. Aktywność seksualna jest uwarunkowana produkcją androgenów, chorobami przewlekłymi i ogólnym stanem zdrowia. Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie?

Zachowania seksualne są determinowane przez kombinację aspektów społecznych i biologicznych w zależności od wieku. Okres dojrzewania charakteryzuje się przewagą czynników fizjologicznych. Na zachowania seksualne nastolatków mają wpływ normy społeczne i osobiste preferencje. Po okresie dojrzewania na częstotliwość aktywności seksualnej w równym stopniu wpływa fizjologia i aspekty społeczne. U niektórych mężczyzn progresja nie jest rzadkością do 30 roku życia. Seks występuje prawie codziennie — może to trwać do 40 roku życia. Inni doświadczają w tym czasie spadku, który z każdym rokiem staje się bardziej wyraźny — długie przerwy stają się nawykiem. Po 45-50 roku życia potrzeba, a co ważniejsze, zdolność do pełnego przeżywania i czerpania przyjemności seksualnej jest w dużej mierze uwarunkowana stylem życia.

Pierwszy okres (od 15 do 25 roku życia)

Wraz z początkiem regularnego życia seksualnego pożądanie staje się co najmniej wymierne — średnio mężczyzna chce uprawiać seks 12 razy w tygodniu, a marzy o tym, by prędzej stać się ekspertem. To właśnie z tych powodów młodzi mężczyźni starają się zmienić jak najwięcej partnerek. Mało kto zastanawia się nad jakością seksu w tym wieku. Przyjemność jest jak ta, której doświadcza głodny człowiek, który otrzymał torbę krakersów — początkujący kończy stosunek bardzo szybko (zwykle w ciągu 5 minut), ale po chwili jest gotowy, by znów pędzić w maelstromie namiętności.

Drugi okres (od 25 do 40 roku życia)

Po burzliwej młodości w wieku od 25 do 40 lat pojawia się sytość, a aktywność seksualna systematycznie zwalnia. W pierwszej kolejności inne priorytety — chęć zrobienia kariery, kupienia ładnego samochodu, poświęcenia czasu na wychowanie dziecka.

W tym okresie mężczyźni są mniej skłonni do romansu (o ile oczywiście nie ma poważnych problemów w relacji z żoną). Seks 1-3 razy w tygodniu uważany jest za standard. Wielu zaczyna doceniać te pozycje, w których inicjatywa jest po stronie kobiety.

Jeśli do tego wieku życie rodzinne jeszcze się nie rozwinęło, mężczyzna buduje karierę, pracuje i cierpliwie czeka, aż na horyzoncie pojawi się naprawdę warta uwagi opcja. Rzadziej pojawia się chęć na krótkotrwałe związki, a także obawa przed zarażeniem się STD (chorobą przenoszoną drogą płciową). Bez zbytniego uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym, osoba w tej grupie wiekowej może żyć bez seksu średnio przez pół roku.

Trzeci okres (od 40 do 53 lat)

Życie znów nabiera jasnych barw. Seks wysuwa się na pierwszy plan. W tym wieku mężczyzna staje się prawdziwym asem. Teraz chce urozmaicić swoje życie seksualne. Chciwość seksualna przytłacza go. Statystycznie jedna czwarta mężczyzn w tym wieku marzy o zasadniczej zmianie swojego życia, a więc opuszcza rodzinę. Wielu ma kochankę, a nawet więcej niż jedną, i są to zazwyczaj osoby dużo młodsze od nich samych. Kobiety w tym samym wieku w ogóle nie kojarzą się z płcią. Energii jest jeszcze sporo, ale koniec aktywnego życia wydaje się być tuż za rogiem.

W tej grupie wiekowej występuje największe skupisko doświadczonych mężczyzn. Umiejętnie zamieniają seks w piękną przygodę i sami czerpią z niej przyjemność. W przeciwieństwie do młodych chłopców czerpią przyjemność z uświadamiania sobie nieziemskich uczuć, jakimi obdarzają kobietę.

Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie — okres czwarty (od 55 lat wzwyż)

Andropauza (męska menopauza), w przeciwieństwie do kobiecej menopauzy, przychodzi dość gwałtownie. W pewnym momencie mężczyzna w kwiecie wieku zaczyna wyglądać jak starszy emeryt. Jakość seksu znów się zmienia. Podniecenie trwa dłużej, ale erekcja utrzymuje się dłużej. Często zwiększa się liczba aktów, które mężczyzna jest w stanie wykonać w ciągu jednej nocy. Od czasu do czasu zdarzają się nieszczęśliwe i niestety nieuniknione niewypały. Pojawia się przerażająca myśl: „A co, jeśli dziś wieczorem jest ostatni raz?”.

W tym wieku mężczyźni mają wiele kompleksów na punkcie swojego wyglądu. Wydaje się, że łysy, pomarszczony i sflaczały „dziadek” nie wywoła u kobiety namiętności, a współczucie i chęć podania szklanki wody. Jest też strach przed spieprzeniem sprawy. Z powodu tego strachu (a nie z powodu fizjologii!) zdarzają się wpadki.

Ze stałą partnerką mężczyźni poniżej 60 roku życia uprawiają seks mniej więcej raz w tygodniu, od 60 do 70 lat — średnio raz na dziesięć dni.

Po siedemdziesiątce, jeśli funkcje seksualne są zachowane, starsi mężczyźni stają się bardzo wybredni w stosunku do kobiet. Przyciąga ich świeżość i młodość, długie włosy i dobra cera i nie ma znaczenia, czy nowa partnerka nie przeczytała w życiu tuzina książek, czy nawet umie zrobić jajecznicę.