Najlepsze domowe sposoby na ból miesiączkowy

ból miesiączkowy

Jak wiadomo, ogromna liczba kobiet przynajmniej przez kilka dni w miesiącu bardzo cierpi z powodu bólów menstruacyjnych. Należy zaznaczyć, że bolesne miesiączki nie tylko przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale również mogą uniemożliwiać jakąkolwiek pracę. Panie przeważnie w takich sytuacjach decydują się na tabletki rozkurczowe i przeciwbólowe. Jakie są najlepsze domowe sposoby na ból miesiączkowy?

Jak złagodzić bóle menstruacyjne?

Kobiety w przypadku cyklicznych dolegliwości powinny koniecznie udać się do ginekologa. Co panie mogą zrobić, gdy pojawi się ból?

Postawienie na odpoczynek i relaks

Panie bardzo często, mimo bólu, zainteresowane są wykonywaniem możliwie jak największej liczby codziennych obowiązków. Rekomendowana jest jednak umiarkowana aktywność fizyczna i relaks. Godny uwagi jest fakt, że niezwykle pomocne mogą okazać się lekkie ćwiczenia fizyczne. Doskonałymi przykładami mogą być joga i spacer. Jeżeli ból jednak nie ustanie, warto zrelaksować się w trakcie ciepłej kąpieli. Należy jednak pamiętać, aby woda nie była gorąca. Świetnym rozwiązaniem będzie także wykonanie ciepłych okładów na brzuch z termoforu.

Nie odmawianie sobie przyjemności

Godny uwagi jest fakt, że panie w trakcie okresu mogą mieć specyficzne zachcianki żywieniowe. Kobiety nie powinny jednak odmawiać sobie rzeczy, na które mają ochotę. Trzeba jednak zachować umiar i unikać spożywania produktów, które mogłyby mieć niekorzystne oddziaływanie na organizm w trakcie miesiączki. Warto wśród nich wymienić ostre przyprawy i kawę. Można jednak nie tylko sięgnąć po ulubioną przekąskę, ale również poprosić najbliższe osoby o przygotowanie obiadu. Należy zaznaczyć, że spełnienie różnych zachcianek w ciągu kilku dni nie powinno w żaden sposób negatywnie wpłynąć na nawyki żywieniowe.

Komfort

Istotne znaczenie będzie miał właściwy nastrój. Kobiety powinny zadbać o to, by garderoba nie uciskała brzucha. Materiał musi być oddychający, naturalny. Nie może również krępować ruchów. Rekomendowane jest postawienie w trakcie miesiączki na komfort i wygodę.

Masaż

Skuteczność metody

Warto wiedzieć, że masaż na dolegliwości menstruacyjne był stosowany już w starohinduskiej Ajurwedzie. Prozdrowotne właściwości masażu z wykorzystaniem oleju sezamowego zostały docenione przez ten system leczniczy już 5 tysięcy lat temu. Od tego momentu sposób ten jest stosowany przez panie w przypadku silniejszych bólów brzucha. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że za jego efektywność odpowiadają zarówno składniki i związki znajdujące się w oleju, jak i odpowiedni ruch rąk w trakcie wykonywania masażu.

Składniki

Wśród składników trzeba wymienić przede wszystkim kwas linolowy. Wykazuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Gdy zostanie odpowiednio wmasowany w podbrzusze, przyczyni się do zdecydowanego złagodzenia bólów menstruacyjnych.

Wykonanie

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności podgrzanie 50 ml oleju w kąpieli wodnej. Należy pamiętać, aby olej nie był gorący. Kolejnym etapem będzie wylewanie go na dłonie przy jednoczesnym wmasowywaniu w skórę brzucha kolistymi ruchami. W momencie, gdy masaż zostanie już wykonany, trzeba wziąć prysznic. Nie można zapomnieć, aby nie używać żadnych środków myjących. W zupełności wystarczy sama woda.

Zioła

Rumianek

Każdej miesiączkującej kobiecie rekomendowane jest zaprzyjaźnienie się z rumiankiem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w składzie tego niepozornego ziela znajdują się składniki o działaniu rozkurczowym. Doskonale zdadzą egzamin w celu złagodzenia łagodzenia różnego rodzaju bólów menstruacyjnych. Jest to oczywiście możliwe dzięki temu, że w ich składzie znajdują się terpenoidy oraz flawonoidy. Warto wiedzieć, że systematyczne spożywanie rumianku nie tylko działa rozkurczowo, ale również wykazuje skuteczne działanie przeciwzapalne. Panie mogą liczyć także na zmniejszenie obrzęków. Ponadto rumianek stosowany zewnętrznie przyczyni się do złagodzenia zmian skórnych. W jaki sposób powinno się zaparzyć rumianek? Panie mogą zdecydować się na zakup gotowej herbaty rumiankowej lub osuszyć i samodzielnie przygotować napar. Wystarczy wrzucić czubatą łyżkę rumianku do garnka, w którym będzie gotowała się woda. Następnie należy zestawić z ognia i parzyć przez około 20 minut pod przykryciem. Następnie trzeba przecedzić napój i pić małymi łykami.

Pozostałe zioła

Należy mieć świadomość, że ziele krwawnika i kozłek lekarski również wykazują się działaniem przeciwbólowym i rozkurczowym. Godny uwag jest fakt, że wspomniany krwawnik świetnie sprawdzi się w przypadku obfitego krwawienia menstruacyjnego. Z kolei kozłek działa uspokajająco, gdy kobieta będzie nadmiernie pobudzona. Paniom, które są zainteresowane bardziej kompleksowym działaniem, zalecane jest przygotowanie mieszanki tych ziół.