Każdy związek przeżywa swoje lepsze i gorsze chwile. Kłótnie w związku to coś naturalnego, co od czasu do czasu przydarza się nawet najlepiej dobranym parom. Różnice zdań nie są niczym niezwykłym, natomiast ważny jest styl prowadzenia sporów oraz sposób godzenia się.
Dlaczego w związkach pojawiają się kłótnie?
Związek zawsze tworzą dwie odrębne osoby, które mają różne poglądy, przyzwyczajenia i cechy charakteru. Jest więc praktycznie niemożliwe żeby dwie strony zawsze się ze sobą zgadzały i wszystko chciały robić identycznie. Kłótnie pojawiają się również pod wpływem czynników zewnętrznych. Wtedy gdy na przykład jesteśmy zestresowani dużo łatwiej jest nas zirytować czy sprowokować do kłótni.
O co najczęściej kłócą się pary?
Powodów do kłótni może być bardzo wiele i wszystko zależy od cech charakteru oraz temperamentów partnerów. Przedmiotem kłótni może być sposób spędzania wolnego czasu, podział obowiązków domowych, kwestie finansowe czy wychowywanie dzieci. Dość często kłótnie w związku powstają pod wpływem innych osób, na przykład znajomych czy członków rodziny. Jeśli chodzi o kłótnie rodzinne to zdecydowane najczęściej dotyczą one wtrącania się do małżeństwa rodziców czy teściów.
Co warto wiedzieć o kłótniach?
Kłótnia jest pewnym sposobem na wyrażanie emocji. Wiele osób nie potrafi mówić wprost o tym, co ich boli i długo udają, że wszystko jest w porządku. Kłótnia w ich przypadku powstaje dopiero wtedy, gdy napięcie jest już zbyt wysokie i muszą dać mu jakieś ujście.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli partner rozpoczyna kłótnię to znaczy, że dany temat jest dla niego ważny i lepiej tego nie ignorować. Sam fakt występowania kłótni w związku oznacza, że stronom na sobie zależy. Zwykle gdy kłótni już nie ma a strony prawie nie odzywają się do siebie, zwiastuje to koniec relacji, bo nie ma już zaangażowania. Można wiec powiedzieć, że niezbyt częste kłótnie są lepsze od ich całkowitego braku. Kłótnia daje sposobność do porozmawiania o rzeczach trudnych, dzięki czemu związek może się rozwijać.
Kiedy kłótnie w związku są niepokojące?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie kłótnie są owocne. Szczególnie niepokojąca sytuacja jest wtedy, gdy dana para kłóci się często i z dużą zażartością. Bardzo niedobre są te kłótnie w których dominuje agresja i próba zdominowania partnera. Zawsze należy pamiętać o szanowaniu drugiej strony, która przecież jest dla nas osobą bliską. Bywa też, że pary kłócą się o rzeczy pozornie błahe a cała sprawa wywołuje wiele złych emocji. Zawsze wtedy należy na spokojnie zastanowić się, co tak naprawdę kryje się pod danym problemem. Kłótnie, które nie rozwiązują sporu, są częste i psują atmosferę, w niczym nie pomagają ale pokazują w wyraźnie, że związek nie funkcjonuje prawidłowo.
Kłótnie w związku o podział domowych obowiązków
Pary niezwykłe często kłócą się o podział obowiązków domowych. Zwykle wynika to z faktu, że każdy z partnerów wychował się w innych domu i ma zakodowany odmienny model takiego podziału. Jeśli przykładowo mężczyzna pochodzi z domu, gdzie był wyraźny podział na obowiązki damskie i męskie, to bardzo trudno będzie go przekonać do tego, żeby pomagał przy gotowaniu, sprzątaniu czy praniu. Z kolei żona która jest za modelem partnerskim, będzie czuła się wykorzystywana, gdy partner nie będzie chciał pomagać przy prowadzeniu wspólnego domu. W tej sytuacji partnerzy powinni szczerze porozmawiać o swoich oczekiwaniach i ustalić wspólny model prowadzenia domu, który wcale nie musi odpowiadać w całości modelowi z wybranych domów rodzinnych.
Jak zapobiegać powstawaniu kłótni w związku?
Dość często skrywamy w sobie dużo złych emocji i potrzebujemy porozmawiać o danym problemie, jednak boimy się, że to wywoła kłótnię. Chęć wyładowania złych emocji, takich jak na przykład gniew, dość często powstaje, gdy jeden z parnerów odczuje zawód. Należy wtedy zastanowić sie, co tak naprawdę spowodowało to uczucie. W takiej rozmowie należy spokojnie wyrazić i przekazać partnerowi, jaka potrzeba została niezaspokojona w danej sytuacji. Jest to też dobra okazja do tego, by poprosić o zmianę zachowania. Takim rozmowom zawsze powinna towarzyszyć szczerość i otwartość na drugą stronę.
Ważne jest także to, by reagować jak najszybciej, gdy coś nam nie odpowiada. Wiele osób nie potrafi wprost rozmiawiać o sprawach trudnych i unika takich konfrontacji a to duży błąd. Nierozwiązane na czas spory narastają i kończą się wielkimi awanturami. W czasie rozmowy, której celem jest rozwiązanie trudnej sytuacji między partnerami nie należy stosować gróźb. Warto też wystrzegać się niesprawiedliwego oceniania i złośliwego wytykania błędów. Zamiast wypominać kolejne spóźnienie dużo lepiej jest nazywać wprost swoje uczucia.