Onycholiza to bardzo nieestetycznie wyglądająca choroba paznokcia. Nie dość, że chore paznokcie wyglądają źle, to w dodatku może wystąpić ich bolesność. Warto wiedzieć, czym jest choroba i jak leczyć onycholizę domowym sposobem oraz u specjalisty. Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
Onycholiza – co to za choroba?
Choroba dotyczy przede wszystkim stóp lub dłoni – polega na oddzieleniu się paznokcia od łożyska. Łatwo zdiagnozować jej występowanie, ponieważ paznokieć w miejscu oddzielenia jest bielszy i lekko przeźroczysty. Jeżeli paznokcie nie będą poddane leczeniu mogą zacząć boleć i wydzielać nieprzyjemny zapach na skutek gromadzenia zanieczyszczeń pod płytką.
Onycholiza – przyczyny
Najczęściej przyczyną onycholizy jest uraz mechaniczny, jednak mogą ją powodować inne choroby takie jak:
- łuszczyca,
- cukrzyca,
- łysienie plackowate,
- wyprysk kontaktowy,
- choroby autoimmunologiczne
- choroby związane z układem krążenia.
Niedobory witamin i minerałów także mogą powodować rozwój różnych chorób paznokci. Onycholiza może także wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji – nadmiernego obcięcia paznokcia, obgryzienia a także jego podważenia oraz z powodu wystąpienia alergii. Statystycznie choroba częściej atakuje kobiety niż mężczyzn.
Onycholiza – rodzaje
Istnieją 3 rodzaje choroby:
- Onycholiza pierwotna – najczęściej powoduje go manicure hybrydowy, żelowy lub akrylowy.
- Onycholiza polekowa – u pacjentów przyjmujących leki z grupy tetracyklin, na trądzik i łuszczycę.
- Onycholiza wtórna – współwystępuje z chorobami – cukrzycą oraz chorobą tarczycy.
Onycholiza a stylizacja paznokci u kosmetyczki
Paznokcie wykonywanie metodą hybrydową, akrylową lub żelową mogą prowadzić do powstania onycholizy. Jeżeli stylizacja jest wykonana przez niedoświadczoną, niedokładną kosmetyczkę, która np. „zalewa” skórki lakierem, przepiłowuje paznokcie, nieumiejętnie ściąga masy z ich powierzchni, nie dezynfekuje dokładnie sprzętu – może to doprowadzić do zakażenia, alergii a w rezultacie odwarstwienia płytki paznokcia. Poza tym, jeśli bez przerwy mamy pokryte paznokcie lakierem, często nie widzimy co dzieję się pod jego powierzchnią. Preparaty do stylizacji paznokci, przede wszystkim primery, mocno ingerują w pytkę paznokcia. Dlatego należy wykonywać stylizacje paznokci z rozwagą i tylko w profesjonalnych salonach kosmetycznych.
Onycholiza – jak leczyć u specjalisty?
Lekarz rozpocznie od rozpoznania choroby i pozbycia się powodu jej występowania. Leczenie polega na oczyszczeniu paznokcia, odżywieniu go i pobudzenia łożyska do regeneracji. Leki stosowane są miejscowo, a zmieniony chorobowo fragment płytki jest usuwany chirurgicznie. Jeżeli wystąpiła grzybica, należy zastosować leki doustne oraz długą terapię pulsową.
Onycholiza – jak leczyć domowym sposobem?
W leczeniu onycholizy należy rozpocząć od wyeliminowaniu czynników powodujących ją. Można spróbować pozbyć się choroby stosując środki dostępne bez recepty. W tym celu można rozpocząć wcieranie olejku herbacianego, który ma działanie antybakteryjne lub olejku rycynowego, który zregeneruje paznokieć. W kuracjach domowych ważna jest systematyczność i rozwaga. Jeżeli sytuacja się pogarsza, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Onycholiza – podsumowanie
Onycholiza to bardzo nieprzyjemna choroba, która często jest przez nas ignorowana. Myślimy, że przejdzie samo, że można przykryć ją lakierem, dopóki nie doświadczymy objawów bólowych. Nie zwlekajmy z leczeniem naszych paznokci i starajmy się należycie o nie dbać, a będą piękne i zdrowe.