Codzienne picie soku z selera – czy warto?

co daje codzienne picie soku z selera?

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju naturalnych specyfikach, które dbają o zachowanie zdrowia człowieka. Jeden z nich posiada jasnozieloną barwę i niezwykle interesujący smak. Czy codzienne picie soku z selera naprawdę ma tak wiele zalet, o których tyle można usłyszeć na mediach społecznościowych? Jakie właściwości ma to warzywo i na co może pomóc? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Sok z selera – co znajdziemy w środku?

Jednym z powodów, dla których codzienne picie soku z selera stało się tak popularne, jest jego niska kaloryczność. Powód ten nie jest jednak jedynym – przysmak ten zawiera również wiele innych pożytecznych substancji, które wpływają pozytywnie na homeostazę ludzkiego organizmu.

Co dokładnie znajduje się w każdym łyku soku z selera? Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • witaminach A, B2, B6, C i K,
  • wapniu,
  • cynku,
  • żelazie,
  • potasie,
  • manganie,
  • magnezie,
  • i fosforze.

Jednocześnie nie zabrakło tutaj kwasu foliowego, czyli witaminy B9, która wpływa pozytywnie na układ krwionośny. Ważną częścią są tutaj również flawonoidy, czyli substancje o właściwościach rozkurczowych, przeciwzapalnych i przeciwutleniających, których zadaniem jest uszczelnianie naczyń krwionośnych. Dodatkowo należy pamiętać o apigeninie i luteolinie, które mają szereg korzystnych właściwości dla ciała.

Jakie właściwości ma codzienne picie soku z selera?

Wiedząc już, co można znaleźć w środku tego interesującego soku, warto przyjrzeć się właściwościom, które oferuje. Jak dokładnie wpływa na ciało człowieka? Jak się okazuje, działa wielostronnie, oferując wiele korzyści zdrowotnych.

Czego można się spodziewać po codziennym piciu soku z selera?

  • Nawodnienia – nie jest to jedynie zaleta dużej ilości wody, ale też licznych substancji nawadniających, zwanych elektrolitami.
  • Przyspieszenia przemiany materii – dzieje się tak poprzez współpracę elementów, które przyspieszają proces wchłaniania składników odżywczych.
  • Minimalizacji stresu – wszystko to dzięki organicznej formie magnezu, która jest wysoce przyswajalna przez organizm ludzki.
  • Zwiększenia odporności – wszystko to dzięki wysokiej zawartości cynku, żelaza, witaminy C i flawonoidów, które razem chronią organizm przed patogenami.
  • Poprawienia wyglądu cery – tutaj główny wpływ posiada cynk, a także witamina B6.
  • Zwiększenia libido – substancje zawarte w selerze działają rozszerzająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne, przez co do narządów płciowych może dopłynąć więcej krwi.

Jak widać, właściwości płynące z soku z selera są wyjątkowo korzystne. Jak jednak przygotować taki sok? Warto na to spojrzeć.

Jak przygotować sok z selera?

Na początku należy pamiętać, że sok ten musi zostać przygotowany wyłącznie ze świeżych warzyw, gdyż tylko one będą posiadały odpowiednią soczystość. Warzywo należy dokładnie umyć, a następnie przeprowadzić przez wyciskarkę do soków – sposób ten jest najprostszą z metod. Oczywiście można też użyć sokowirówki lub blendera, a następnie masę tę przecedzić.

Bardzo często do selera dodaje się też inne, słodsze owoce, gdyż sok z samego warzywa może być dosyć cierpki i gorzki. Zazwyczaj dodaje się jabłka, które świetnie wzbogacają smak i zapraszają do delektowania się napojem.

Sok z selera – czy istnieją przeciwskazania?

Choć codzienne picie z selera dla większości osób będzie całkowicie bezpieczne, a nawet i prozdrowotne, nie u każdego sprawdzi się tak dobrze. Oczywiście mowa tutaj przede wszystkim o osobach z alergią na to warzywo, jednak nie tylko oni nie powinni spożywać soku z selera. Drugą z narażonych grup są osoby mające problemy z nerkami, a szczególnie ci, którzy mają skłonność do kamicy nerkowej. Dzieje się tak, ponieważ seler zawiera wiele szczawianów.

Jak widać, sok z selera posiada szeroką gamę ciekawych właściwości i pozytywnie działających na człowieka składników. Warto włączyć go do diety i sprawdzić, jak nasz organizm reaguję na jego możliwości, pijąc sok z selera codziennie przez 30 dni.