Jazda na rowerze — spalanie kalorii, warunki efektywnego wydatkowania kalorii

ile kalorii można spalić jeżdżąc na rowerze

Jazda na rowerze a spalanie kalorii — czy to jest możliwe? Tak, ale pod warunkiem, że ilość energii, którą zużywasz, przekroczy ilość, którą zjadasz — to jedyny sposób na zmniejszenie ilości tłuszczu w Twoim organizmie.

Najpierw trzeba będzie opracować, ile kalorii spalasz w ciągu dnia i ile kalorii spalasz, jeżdżąc na rowerze. Istnieją kalkulatory online i aplikacje mobilne, które pomogą Ci to zrobić, ale oprócz tego należy wziąć pod uwagę szereg niektórych niuansów.

Ile kalorii można spalić, jeżdżąc na rowerze?

Aby obliczyć zużycie za pomocą kalkulatora online lub aplikacji mobilnej, musisz wprowadzić do odpowiednich pól swoją wagę, czas treningu oraz prędkość i warunki jazdy. Następnie system, w oparciu o te parametry, pokaże przybliżoną liczbę kalorii, które możesz spalić.

Na przykład, jeśli ważysz 70 kg, kalkulator pokaże ci około 630 kalorii na godzinę treningu, ale w rzeczywistości wynik może się wahać między 500 a 2000 kalorii. Ta zmienność danych wynika ze stylu jazdy i ciężkości wysiłku.

Zwiększenie wydatku energetycznego w celu szybszego odchudzania podczas jazdy na rowerze jest również możliwe dzięki:

  • Zwiększaniu prędkości i czasu trwania jazdy;
  • Zmiana roweru miejskiego na górski i przejście z utwardzonych dróg na nierówne leśne ścieżki z podjazdami i zjazdami (uwalnianie adrenaliny do krwi stymuluje przyspieszenie akcji serca, co zwiększa liczbę spalanych kalorii).

Podstawowe warunki efektywnego wydatkowania kalorii

Aby osiągnąć maksymalne efekty w odchudzaniu poprzez jazdę na rowerze i jednocześnie nie zrobić sobie krzywdy, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Jeśli nie czujesz się pewnie w siodełku lub masz słabą kondycję fizyczną, musisz zacząć od lekkiej jazdy na rowerze przez 20-30 minut 2-3 razy w tygodniu. Niewiele kalorii zostanie spalonych, ale organizm przyzwyczai się do ćwiczeń. Dodaj 10 minut do swojego czasu jazdy każdego tygodnia. W ten sposób zbliżysz się do optymalnego czasu, nie powodując szkód dla mięśni, stawów, serca i płuc.
  2. Jazda na rowerze powinna trwać minimum 1 godzinę, a najlepiej 1,5-2 godziny. Dzieje się tak dlatego, że komórki tłuszczowe zaczynają się rozpadać dopiero po 30 minutach ćwiczeń. Jednocześnie ćwiczenie dłużej niż 2 godziny prowadzi już do zniszczenia mięśni.
  3. Monitoruj swoje tętno, aby sprawdzić, czy twój trening jest wystarczająco wymagający, czy też szkodzi twojemu organizmowi. Twoje optymalne tętno to 120-150 BPM. Jeśli twoje tętno jest poniżej 120, nie spalasz żadnego tłuszczu. Jeśli tętno jest powyżej 150 uderzeń, ryzykujesz uszkodzenie serca. Możesz mierzyć swoje tętno 2-3 razy w trakcie treningu zatrzymując się i licząc lub przez całą podróż — za pomocą czujnika tętna.
  4. Jeśli chcesz schudnąć, lepiej nie jeść nic przez 1-2 godziny przed i po treningu. Przerwa na posiłek przed treningiem ułatwia tolerowanie obciążenia, a po treningu daje organizmowi dodatkowy czas na spalanie tłuszczu w spoczynku. Aby uzyskać jeszcze lepszą efektywność kaloryczną, przestań jeść tłuste, słodkie i smażone potrawy, a także wycofaj napoje alkoholowe i palenie papierosów.

Który styl jazdy jest lepszy dla wydatku kalorii?

Możesz jeździć na rowerze przez 2 godziny lub przyjąć metodę treningu interwałowego dla aktywnej utraty wagi. Dzięki temu można spalić maksymalną ilość kalorii przy najmniejszym nakładzie czasu. Ten rodzaj ćwiczeń nadaje się tylko dla rowerzystów, którzy są już sprawni fizycznie i mogą intensywnie pedałować przez 1,5-2 godziny.

W kolarstwie interwałowym musisz jeździć na rowerze tylko przez 30 minut. W tym czasie należy na przemian jeździć spokojnie przez 2 minuty i aktywnie pedałować przez 30 sekund. Następnie interwały są powtarzane.

Regularna jazda na rowerze może być zatem bardzo pomocna w spalaniu zbędnych kalorii i kilogramów, a także może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji.

Pamiętaj: Sport to zdrowie!