Pękające naczynka na twarzy – jak sobie z nimi poradzić? Co warto wiedzieć?

cera naczynkowa

Czasem na twarzy pojawiają się charakterystyczne, nieestetyczne naczynka, którym mogą towarzyszyć inne objawy. Aby sobie z nimi poradzić konieczne jest przeprowadzenie właściwej pielęgnacji. Warto wiedzieć o jest przyczyną takiego problemu oraz jak sobie z nim poradzić.

Pękające naczynka – czym są?

Pękające naczynka to dolegliwość, która ma związek z poszerzonymi naczyniami włosowatymi, które są widoczne przez naskórek. Wbrew powszechnej opinii, jeśli widać naczynko nie znaczy, że pękło. Jednak w wyniku niewłaściwego postępowania może dojść do ich bezpowrotnego rozszerzenia.

Jakie są przyczyny pękających naczynek?

Pękające naczynka mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jedną z nich są geny. U niektórych osób naczynia są po prostu bardziej delikatne i kruche, bardzo często jeśli jeden rodzic ma taki problem to dzieci także mogą się z tym zmagać. Badania wykazały, że jeśli obydwoje rodziców borykają się z tym problemem, to istnieje prawie 90% prawdopodobieństwo, że ich potomek, także będzie nim obciążony.

Kolejną przyczyną pękających naczynek może być po prostu starzenie skóry. W takich sytuacjach leczenie jest zwykle łatwiejsze i wystarczy wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Naczynka mogą pękać także, gdy cera jest zbyt długo narażona na działanie ciepła lub zimna, a także na promieniowanie RTG, które wykorzystuje się w trakcie radioterapii. Na powstanie takich zmian może też wpłynąć dieta oraz przyjmowanie niektórych leków.

Jak sobie radzić z popękanymi naczynkami?

Istnieje wiele sposobów, które pozwolą sobie poradzić z nieestetycznymi,  popękanymi naczynkami. Jeśli jednak nie przeprowadzi się specjalnej pielęgnacji, może dojść do rozwoju tzw. trądziku różowatego. Stan ten charakteryzuje się charakterystycznym rumieniem na twarzy, a także krostkami oraz negatywną reakcją na czynniki zewnętrzne jak np. mróz.

Najpopularniejszym sposobem jest regularne aplikowanie specjalnego kremu. Na rynku dostępne jest wiele specyfików, warto jednak wybrać te, które mogą uszczelnić oraz wzmocnić naczynia krwionośne. Bardzo ważne jest to, aby w swoim składzie zawierał on witaminę K i c, a także takie składniki jak:

  1. escyna – hamuje ona stany zapalne, a także poprawia elastyczność ścianek żył oraz sprawia, że krew staje się mniej lepka,
  2. ekstrakt z ruszczyka – ma on działanie obkurczające naczynia krwionośne, a także sprawia, że są one mniej widoczne,
  3. arnika – jej działanie także jest bardzo cenne, arnika sprawia, że naczynia krwionośne są mniej przepuszczalne, a także obkurcza je i chroni, ma ona także działanie przeciwzapalne.

Co kiedy naczynka zostały trwale uszkodzone?

Jeśli doszło do trwałego uszkodzenia naczyń krwionośnych, pielęgnacja i regularne stosowanie różnych kosmetyków może już nie wystarczyć. W takiej sytuacji dużo bardziej skuteczne będzie przeprowadzenie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które pozwolą na usunięcie nieestetycznych naczynek. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu lasery. Jest to metoda bezinwazyjna, w pełni bezpieczna i niezwykle skuteczna. Polega ona na przegrzaniu tkanek i naświetlenia rozszerzonych naczyń. Światło laserowe zostaje pochłonięte przez hemoglobinę. W efekcie tego procesu w danym punkcie temperatura znacznie wzrasta co doprowadza do denaturacji białka i zniszczenia naczynek krwionośnych.

Dieta na cerę naczynkową

Jak już wspomniano wcześniej osoby, które borykają się z pękającymi naczynkami powinny także wdrożyć odpowiednią dietę. Przede wszystkim mile widziane będą wszelkie produkty, które w swoim składzie posiadają witaminę C np. papryka, kalarepa, brokuły, szpinak oraz różne zioła. Witaminę C można też znaleźć w owocach takich jak truskawki, kiwi, porzeczki oraz cytrusy.

Z uwagi na to, że witamina C jest bardzo wrażliwa na temperaturę, aby dostarczyć jej jak największej ilości, poleca się spożywanie jak najmniej przetworzonych produktów, najlepiej w stanie surowym. Zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki mogą bardzo dobrze wpłynąć na kondycję skóry. Dania przygotowane samodzielnie, na bazie sprawdzonych składników dużo lepiej wpływają na stan organizmu niż gotowa żywność kupowana w supermarketach.

Pękające naczynka to problem, z którym boryka się wiele osób. Jest on szczególnie uciążliwy, gdy za oknem spada temperatura i zaczyna się mróz. Osoby posiadające takie skłonności, powinny więc pamiętać o właściwej pielęgnacji, zdrowej diecie, a także w razie potrzeby zdecydować się na przeprowadzenie wybranych zabiegów kosmetycznych, które mogą dać bardzo satysfakcjonujące efekty w przypadku bardziej zaawansowanych dolegliwości.