Jak pielęgnować cerę trądzikową latem?

Cerę trądzikową należy zawsze traktować jak cerę wrażliwą. To mit, że najważniejsze dla niej jest działanie przeciwbakteryjne, oczyszczające czy o zgrozo – przesuszające. Odwodnienie skóry i uszkodzenie jej bariery hydrolipidowej to pierwszy krok do trądziku. Cerę trądzikową latem przede wszystkim trzeba chronić przed słońcem, zadbać o jej nawilżenie, wyregulować wydzielanie sebum i odbudować barierę hydrolipidową. Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do trądziku w czasie upałów?

Czy słońce jest dobre na trądzik?

Nie! Słońce nie jest dobre dla żadnego rodzaju skóry. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie skóry i nadmierną utratę wody z naskórka – dziś podstawą pielęgnacji każdego rodzaju skóry jest stosowanie kremów do twarzy z filtrem SPF. Mitem jest to, że słońce leczy trądzik. To prawda, że ma działanie przeciwzapalne i na chwilę poprawia stan skóry trądzikowej. Ale gdy wrócisz z wakacji, po miesiącu czy dwóch, zaobserwujesz silne pogorszenie cery.

Skóra broni się przed promieniami słonecznymi pogrubieniem warstwy rogowej naskórka. Przez to mogą zatykać się ujścia gruczołów łojowych – zatory są idealnym siedliskiem dla bakterii współodpowiedzialnych za trądzik. W ten sposób słońce może tylko spowodować wysyp niedoskonałości, zamiast wyleczyć z wyprysków.

Jak pielęgnować skórę z wypryskami podczas upałów?

Cera odwadnia się od promieni słonecznych i wysokich temperatur. Pielęgnacja cery trądzikowej powinna opierać się na:

  • nawilżeniu – odstaw na czas wakacji kuracje retinolowe i zamiast tego sięgnij po lekkie kremy nawilżające z kwasem hialuronowym czy aloesem;
  • ochronie UV – obecnie kremy przeciwsłoneczne do twarzy mają lekkie, niekomedogenne formuły. Kosmetyk do cery tłustej powinien mieć lekką, niezapychającą porów konsystencję;
  • ochronie antyoksydacyjnej – byłoby idealnie, gdyby Twój krem dzienny zawierał przeciwutleniacze, takie jak witamina C, resweratrol o działaniu przeciwzapalnym lub ekstrakt z owoców, na przykład granatu;
  • seboregulacji – świetnym składnikiem regulującym pracę gruczołów łojowych jest na przykład niacynamid. Kremy matujące mogą zawierać w składzie cynk wchłaniający sebum i zapobiegający świeceniu.

Pielęgnacja cery trądzikowej – o czym trzeba pamiętać?

Myj twarz delikatnymi środkami o działaniu sebostatycznym, na przykład ziołowymi żelami bez zawartości agresywnych składników myjących. Możesz też myć twarz dwuetapowo – delikatnym olejkiem, a potem pianką o lekkim działaniu przeciwzapalnym. Latem zrezygnuj z doskonałego dla cery kwasu salicylowego, ponieważ może on zadziałać fotouczulająco po zetknięciu z mocnymi promieniami słonecznymi. Zamiast niego możesz używać peelingów enzymatycznych.

Zadbaj też o wzmocnieniu bariery hydrolipidowej – do cery trądzikowej rekomenduje się serum z nasion konopi siewnych, które nawilżają, wzmacniają i koją wrażliwą skórę. Rano możesz nałożyć lekki krem z wysokim filtrem SPF 50. Pamiętaj, by cerę trądzikową traktować jak cerę wrażliwą i odwodnioną – bądź dla niej łaskawa tego lata i chroń ją przed słońcem!